Walker breaks Tibshelf hearts

Football
Football

A Lee Walker goal a minute from time denied division one’s bottom side Tibshelf Town a vital point in their relegation battle.

Gary Parsons had given opponents Killamarsh Juniors the lead before Ben James levelled, a goal which seemed to have secured a point for Town before Walker’s late strike.

In another close game Doe Lea Villa just hung on against Eckington Boys to win by three goals to two. Hutchinson scored twice for Eckington but goals from Kerry Cooke, Craig Humphries and John Parsons secured the points for Villa. Bolsover Town got back to winning ways as goals from Martin Newman, Steve Jones and Steve Johnson helped them to a 3-1 win over New Whitt while Creswell Seniors won 2-1 at Brampton Rovers.

Highfield won again in two to remain top, overcoming a battling Brickmakers side by five goals to three.

The most pleasing aspect of the win as far as Highfield were concerned was that five different players got on the score sheet, D Keenan, J Simpson, M Hadfield, J Foster and J Wilkes.

Bolsover Old Boys have not enjoyed one of their better starts to a season but on Sunday a brace from Daley Furness plus one each from Anthony Stray and Liam Smith saw them beat Hady Bridge 4-0.

Second-placed Clowne Wanderers kept up the pressure on the leaders with a 4-1 win over Oxcroft MW, S Richardson 2, J Hedridge and M Smye with the goals.

Things were looking good for AFC Brampton with five minutes to go at Inky leading as they did by two goals to one thanks to a brace from Dean Issacs, however the home side drew level before clinching the victory with a spot kick in injury time.

A double from D Russell plus an own goal secured three valuable points for Hollingwood as they produced a fine performance at promotion chasing Grassmoor Sports, moving above them in the table in the process.

Division four leaders Black Swan welcomed struggling Red Lion Whitt Moor to Ashover on Sunday and although beginning the game as favourites they came up against a well organised Lion side that defended resolutely, keeping the Swan forwards at bay to hold out for a goal less draw.

Stuart Grainger was on target for Poolsbrook again but his effort was cancelled out by a J Rumsey goal for opponents Chesterfield Town.

The only goal of the game between New Inn Newton and Renishaw MW was scored by the latter while two goals from Warsop plus one each from Cave and Fletcher earned Pilsley MW a 4-0 victory at Spital.

In five the referee was the busiest man on the pitch in the ill-tempered game between Hosetech and Harleys/Scarlets.

The game had nine players cautioned and three sent off but no goals.

Walton’s Jez Mitchell’s recent fine goal scoring form continued as he hit a hat-trick in their 5-1 win over North Wingfield, while Midland Hotel’s D Singh went one better, scoring all four goals in a close 4-3 win over Brimington Utd for whom Darren Davies scored twice.

In the division’s other game Dominic Virgillio scored twice as Chesterfield Town beat Hunloke Arms 3-1

Hopflower’s lead at the top of six was extended to seven points on Sunday following their 3-0 win at New Nags Head.

The victory came thanks to goals from Dan Weaver, who scored two and Tom Downing.

Bull and Badger went second after their 3-0 win at Holmebrook Tavern. They raced into an early 2-0 lead, Atkinson and Hosford with the goals but Tavern battled back bravely, dominating the game for long periods before Hosford added a third.

Gate Inn North Wingfield are third despite being held to a goal less draw by struggling Old Whitt 2011.

A Pearson and M Walsh scored two goals each in Woodthorpe Inn’s 5-2 win over Hasland Community and there were also wins for Railway Club Athletic and Dronfield Miners.

In division seven the top two had disappointing days, particularly Butchers Arms Spartans who succumbed to Ace of Clubs, Gary Webbley scoring the only goal of the game.

Leaders Palterton did slightly better but had to settle for a point in their 1-1 draw at Boythorpe.

Spread Eagle thumped Corner House 5-0 as Angel also hit five, this time against Brampton Rovers Reserves, J Growcott scoring three, B Rutherford two.

Barlow Kingston Rovers won 4-1 at Newbold Wheatsheaf as did AFC Bolsover against Masons Arms.

Moonrakers and Chesterfield Phoenix are still neck and neck at the top of eight after they both recorded victories.

Phoenix just had the better of opponents Boot and Shoe, T Stacey scoring the only goal of the game while two Mark Woods goals helped Moonrakers beat Oxcroft DC Utd 4-1.

A close game at Brampton Brewery saw the home side just edge out Grassmoor Sports Reserves 3-2 while in a not so close game Chesterfield Town Reserves beat Grouse 4-0, Billyeald with three of the four.

Holmebrook Tavern Reserves beat Miners and Diners 5-1 in the final game of the day.

RESULTS

Division One: Brampton Rovers 1v2 Creswell Seniors; Doe Lea Villa 3v2 Eckington Boys; Killamarsh Juniors Ath 2v1 Tibshelf Town; New Whitt 1v3 Bolsover Town SC.

Division Two: Clowne Wanderers 4v1 Oxcroft MW; Grassmoor Sports 0v3 Hollingwood; Hady Bridge 0v4 Bolsover Old Boys; Highfield 5v3 Brickmakers; Inky Athletic 3v2 AFC Brampton.

Division Four: Black Swan 0v0 Red Lion Whitt Moor; New Inn Newton 0v1 Renishaw MW; Poolsbrook 1v1 Chesterfield Town; Spital 0v4 Pilsley MW.

Division Five: AFC Walton 5v1 AFC North Wingfield; Chesterfield Arms 3v1 Hunloke Arms; Hosetech 0v0 Harley’s Scarlets; Midland Hotel 4v3 Brimington United.

Division Six: Blue Stoops 0v3 Hopflower United; Brimington Club 1v2 Railway Club Athletic; Dronfield Miners 4v0 Clowne Wanderers Res; Gate Inn North Wingfield 0v0 Old Whitt 2011; Holmebrook Tavern 1st 0v3 Bull & Badger; Woodthorpe Inn 5v2 Hasland Community.

Division Seven: AFC Angel 5v1 Brampton Rovers Res; AFC Bolsover 4v1 Masons Arms; Boythorpe 1v1 Palterton Sporting Club; Butchers Arms Spartans 0v1 Ace Of Clubs Cp Skips; Corner House 0v5 Spread Eagle; Newbold Wheatsheaf 1v4 Barlow Kingston Rovers.

Division Eight: AFC Grouse 0v4 Chesterfield Town Res; Boot & Shoe 0v1 Chesterfield Phoenix; Brampton Brewery 3v2 Grassmoor Sports Res; Miners & Diners Clay X 1v5 Holmebrook Tavern 2nd; Oxcroft DC United 1v4 Moonrakers.

FIXTURES

Division One: Creswell Seniors v Eckington Boys; Killamarsh Jun Ath v Brampton Rover.

Division Two: Rowthorne Lane v Highfield.

Division Three: Laburnum v West Killamarsh; Staveley All Inn v Creswell Rose & Crown.

Division Four: Red Lion Whitt Moor v Crown Killamarsh United.

Division Five: Brampton Rovers JMA v Midland Hotel; Harley’s Scarlets v North Wingfield.

Division Six: Hasland Community v Bull & Badger; Hopflower United v Dronfield Miners; Old Whitt 2011 v Blue Stoops; Railway Club Athletic v Holmebrook Tavern 1st; Woodthorpe Inn v Brimington Club.

Division Seven: Barlow Kingston Rovers v Corner House; Brampton Rovers Res v Boythorpe; Masons Arms v AFC Angel.

Division Eight: Moonrakers v Grouse; Chesterfield Town Res v Brampton Brewery; North Wingfield v Miners & Diners Clay X.

ROUND 2 DCFA SUNDAY SENIOR CUP: Bolsover Town v Ark Tavern; Travellers Rest v Bolsover Old Boys; New Bridge v Charlies Bar Clay Cross; Field Lane v Crib Bar; Clowne Wanderers v CCS Industry; Aston On Trent v Doe Lea Villa; Grassmoor Sports v Crusaders; AFC Brampton v Hasland Devonshire; Hepthorne Lane v Laburnum; Inky Athletic v Hollingwood; Derby Athletic v New Whitt ; Oxcroft MW v Edge Hill; Talbot v Dronfield Town; Chesterfield Town v Tibshelf Town.

ROUND 2 DCFA SUNDAY JUNIOR CUP: Walton v The Grapes; Field Lane v Hunloke Arms; Barrow Hill MC v Great Rocks; Shirebrook Rovers v Butchers Arms Spartans; New Inn Newton v Shirland MW; Brimington Utd v Ace of Clubs CP Skips; Howard Arms v Black Swan; Dronfield Woodhouse v AFC Bolsover; Copsey Croft Reserves v Renishaw MW; Charlesworth and Chisworth v Grassmoor Sports Reserves.