On-song Ford takes five!

Cricket
Cricket

Clubs in the The Sheaf Sports Yorkshire Derbyshire Cricket League have competed in the first round of the Winston Cup.

This is a 20-20 competition and there were 12 groups at 12 venues with the winning team in each group qualifying for the next round, which will be held on Monday, August 29.

The star of the show in Group One was 15-year-old Tom Ford who claimed 5-21 as Bakewell dismissed Walkley for 55.

The highest individual score of the day came in Group Five where Liam Braddock hit a superb 109 not out for Dronfield Woodhouse, in a high scoring contest against Sheffield Medics.

Later in the same group, Totley Sport’s Mohsin Khan claimed a hat-trick in his overall figures of 5-20 as Dronfield Woodhouse were shot out for 64.

In Group Eleven, Holmesfield’s Neil Pearson hit a fine 77 out of his side’s 113-6, against Grindleford, who replied with 91-9.

Group One (at Hundall)

Hundall 164-3 (A.Timms 48no, S.Bayston 38); Walkley 110-8 (T.Firth 33, J.Allender 4-16 ).

Walkley 55 (T.Ford 5-21); Bakewell 56-1.

Hundall 123-4 (Sehal 38, S.Harper 34no); Bakewell 118-6 (Dawson 4-21). Hundall qualify.

Group Two (at Transport)

Sheffield Transport 153-5; Coal Aston 140-6.

Coal Aston 159-5; Youlgreave Lodge 100-8.

Sheffield Transport 101-1; Youlgreave Lodge 100-7. Sheffield Transport qualify.

Group Three (at De La Salle)

De La Salle OB 110-9 Ridgeway 116-5.

Ridgeway 148-5 (S.Beck 53); Chesterfield Barbarians 103-9 (C.Cooper 3-13, C.Payne 3-16).

De La Salle OB 101-6; Chesterfield Barabarians 100-4. Ridgeway qualify.

Group Four (at Millhouses)

Millhouses Works 32-0 ; Sheffield Zingari 31-6.

Sheffield Zingari 132-4; Woodhouse 71.

Millhouses Works 60-4 (I.Mallett 40no); Woodhouse 58-9 (L.Stewart 3-5). Millhouses Works qualify.

Group Five (at Dronfield

Woodhouse)

Dronfield Woodhouse 213-1 (L.Braddock 109no, C.Sanders 65no); Sheffield Medics 204-9 (Selim 59, J.Gupta 50).

Sheffield Medics 52 (N.Khan 6-11); Totley Sports 57-1.

Dronfield Woodhouse 64 (Mohsin Ali 5-20); Totley Sports 212-6 (Aslam 70). Totley Sports qualify

Group Six (at Stocksbridge)

Stocksbridge 74-1; Sheffield Centralians 71.

Sheffield Centralians 103-4; Richmond 102-6.

Stocksbridge 80-0; Richmond 79-6. Stocksbridge qualify.

Group Seven (at Hollinsend)

Hollinsend Meths 143-9; Sheffield Collegiate 72.

Hollinsend Meths 88-8; TRS 87-7. Hollinsend Meths qualify

Group Eight (at Whittington)

Whittington Wanderers 112-7; Sheffield University Staff 123-4 (P.Kerry 55, J.Varatharajan 40). Sheffield University Staff qualify.

Group Nine (at Apperknowle)

Apperknowle 96-8 (Chandrakababnu 3-27); Weston Park 98-2 (Mehrohtra 48no).

Weston Park 69 (R.Joyce 4-20); Shardlows 91 (Chandrakababnu). Weston Park qualify.

Group Ten (at Hathersage)

Calver 154-5 (J.Hilton 38, J.Steer 33); Hallam 107-9. Calver qualify.

Group Eleven (at Baslow)

Baslow 71 (C.Cowley 40); Grindleford 104-8.

Grindleford 91-9; Holmesfield 133-6 (N.Pearson 77, D.Ward 40).

Baslow 82-8; Holmesfield 86-5. Holmesfield qualify.

Group Twelve (at Parkhead)

Parkhead 142-9; Sheffield Civil Service 114-6.

Parkhead 129-1; Ashford 126-5 (J.Carrington 50). Parkhead qualify.