Midweek fixtures in prospect

Football
Football
0
Have your say

Another week and another set of NAPIT Sunday Leaue fixtures wiped out by the arctic like weather conditions.

This included both Derbyshire Cup semis which means Doe Lea Villa will meet Edge Hill and Inky Athletic will meet Clowne Wanderers this weekend.

As for the league fixtures the prospect of mid-week games later in the season looms, not surprising as since the turn of the year 134 league and cup games have been postponed.

Indeed had the weather not been so kind pre-Christmas the backlog would be much more of a problem than it is.

However, with much better weather forecast, temperature wise at least, in the coming days hopefully everyone concerned will be back in action on Sunday.

One thing is for certain in the coming weeks as the business end of the season approaches with promotions and relegations to be decided all of the NAPIT League clubs players should be well rested and raring to go.

Fixtures

DERBYSHIRE SUNDAY SENIOR CUP SEMI-FINALS: Doe Lea Villa v Edge Hill; Inky Athletic v Clowne Wanderers

NAPIT Division One: Bolsover Town SC v New Whitt; Hepthorne Lane v Brampton Rovers; Mill Madrid v Killamarsh Juniors Ath; Tibshelf Town v Hasland Devonshire.

NAPIT Division Two: Brickmakers v Hollingwood; Rowthorne Lane SC v Oxcroft MW.

NAPIT Division Three: Charlies Bar Clay Cross v Blacksmiths Arms; Creswell Rose & Crown v CCS Industry; Killamarsh Jnrs Ath Res v Staveley All Inn; Laburnum v Wingerworth Barley Mow; West Killamarsh Athletic v Ark Tavern.

NAPIT Division Four: Chesterfield Town v New Inn Newton; Black Swan v Royal Oak Brampton; Renishaw Miners Welfare v Red Lion Whitt Moor.

NAPIT Division Five: AFC Walton v Hosetech; Barrow Hill MC v Midland Hotel; Brimington United v AFC North Wingfield; Dronfield Woodhouse v Chesterfield Arms.

NAPIT Division Six: Bull & Badger v Brimington Club; Hasland Community v Gate Inn North Wingfield; Holmebrook Tavern 1st v AFC New Nags Head; Old Whitt 2011 v Clowne Wanderers Res; Woodthorpe Inn v Hopflower Utd.

NAPIT Division Seven: Ace Of Clubs Cp Skips v Masons Arms; AFC Angel v Newbold Wheatsheaf; Boythorpe v Spread Eagle; Brampton Rovers Res v AFC Bolsover; Butchers Arms Spartans v Corner House; Palterton Sporting Club v Barlow Kingston Rovers.

NAPIT Division Eight: Boot & Shoe v Miners & Diners Clay Cross; Brampton Brewery v Oxcroft DC United; Chesterfield Phoenix v North Wingfield MW; Chesterfield Town Res v AFC Grouse; Grassmoor Sports Res v Holmebrook Tavern 2nd.