Lowry takes Villa to final

Football

Football

0
Have your say

The final of the Derbyshire Sunday Senior Cup will be an all NAPIT League affair as Clowne Wanderers won the League showdown against Inky Athletic and Doe Lea Villa eased past Edge Hill.

For second division Wanderers reaching the final of the county’s premier Sunday Cup competition is no mean feat and for Villa a chance to add the cup to the league title they claimed a few seasons back.

The Wanderers v Inky game saw P Weatherall and M Nash score for Inky but goals from Carlos, Clayton, Bradley and Etheridge put Wanderers in the final.

Villa’s win came by a 4-1 margin with Phil Lowry scoring twice, Pete Stubley and Craig King once.

Tibshelf Town became only the second side to avoid league defeat against runaway first division leaders Hasland Devonshire this season as they fought out a valiant 2-2 draw.

The point could also prove crucial in their battle against relegation while Devonshire move a step closer to the title.

Town’s scorers in the game were Bramley and Harris with Clay and Savage scoring for Devonshire.

Bolsover Town proved to be too strong for New Whitt as Neil Ashley’s hat trick helped them to an emphatic 6-1 win.

Bottom club Hepthorne Lane recorded a vital 2-1 win at Brampton with Dale Heggarty scoring twice while Mill Madrid beat Killamarsh Juniors 4-1, Sheldon and Claridge with two goals each.

Second division leaders Hollingwood returned to action with a solid performance which earned them three points as they beat Brickmakers 4-2, Russell scoring twice, Vernon and Greaves once.

Highfield dropped two points as they were held to a 3-3 draw by AFC Brampton, Wilkes scoring a couple for Highfield, Moore doing likewise for Brampton.

In division three there were wins for Killamarsh Juniors Athletic who beat Staveley All Inn 4-1, Charlies Bar who beat Blacksmiths Arms 2-1 while Creswell Rose and Crown drew 3-3 with CCS Industry.

The top two in four both won with leaders Renishaw MW easily beating Red Lion 7-1 and Chesterfield Town beating New Inn Newton 4-2 D Rigby scoring two of the winning goals.

In division five Barrow Hill MC crushed Midland Hotel to stay at the top of the division, hitting ten goals. Leading the way was Chris Cave with four while Ryan Whittaker scoring twice.

Another four-goal man was Brimington Utd’s Darren Davies. His side trailed North Wingfield 2-0 with just 15 minutes on the clock but he struck three times to give Utd a 3-2 half-time advantage.

His fourth and best goal driven in from an acute angle gave Utd a two-goal advantage but a third Wingfield goal made for a nervy end to the game.

Dominic Virgillio scored twice for Chesterfield Arms against Dronfield Woodhouse but his goals were equalled by Woodhouse pair S Austin and J Sears. Hosetech also won, beating Walton 2-1.

Woodthorpe Inn produced their best performance of the season to inflict a first defeat of the 2011/12 campaign on division six leaders Hopflower Utd. Utd have drawn five of their games but were undone as B Bower, A Baston and B Goodwin scored in Woodthorpe’s 5-3 victory.

A Perkins was on top form, scoring four goals, as was his Old Whitt 2011 team who beat Clowne Wanderers Reserves 6-0.

Bull and Badger also hit six, against Brimington Club, N Hostead scoring three of them.

Palterton Sporting Club and Butchers Arms Spartans stay neck and neck at the top of division seven as both recorded victories.

Sporting’s win came over Barlow Kingston Rovers as they narrowly beat KR 3-2, Will Holmes and Chris Booth, two, the scorers.

For their part Spartans beat strugglers Corner House 4-2, M Stray scoring twice. G Cotton and M Bryant once each as they came from behind to win.

Boythorpe easily beat Spread Eagle 4-0 whilst Brampton Rovers Reserves and Bolsover fought out a seven goal thriller with victory going to the latter, J Taylor and O Henry both scoring doubles for the winners.

In the divisions other game C Sharpe, B Rutherford and A Growcott scored in Angels 3-0 win over Newbold Wheatsheaf.

Some high scoring games in eight with Brampton Brewery putting six past Oxcroft DC Utd who replied with three of their own. A Brown top scored for the winners with a hat-trick, L Roberts scoring two, A Arden one.

Results

DERBYSHIRE SUNDAY SENIOR CUP SEMI-FINALS: Doe Lea Villa 4v1 Edge Hill; Inky Athletic 2v4 Clowne Wanderers.

NAPIT Division One: Bolsover Town SC 6v1 New Whitt; Hepthorne Lane 3v1 Brampton Rovers; Mill Madrid 4v0 Killamarsh Juniors Ath; Tibshelf Town 2v2 Hasland Devonshire.

NAPIT Division Two: Brickmakers 2v4 Hollingwood; Highfield 3v3 Brampton; Rowthorne Lane SC 1v4 Oxcroft MW.

NAPIT Division Three: Charlies Bar Clay Cross 2v1 Blacksmiths Arms; Creswell Rose & Crown 3v3 CCS Industry; Killamarsh Jnrs Ath Res 4v1 Staveley All Inn;.

NAPIT Division Four: Chesterfield Town 4v2 New Inn Newton; Renishaw Miners Welfare 7v1 Red Lion Whitt Moor.

NAPIT Division Five: AFC Walton 1v2 Hosetech; Barrow Hill MC 10v0 Midland Hotel; Brimington United 4v3 AFC North Wingfield; Dronfield Woodhouse 2v2 Chesterfield Arms .

NAPIT Division Six: Bull & Badger 6v3 Brimington Club; Hasland Community 3v0 Gate ; Old Whitt 2011 6v0 Clowne Wanderers Res; Woodthorpe Inn 5v3 Hopflower Utd.

NAPIT Division Seven: Ace Of Clubs Cp Skips 6v1 Masons Arms; AFC Angel 3v0 Newbold Wheatsheaf; Boythorpe 4v0 Spread Eagle; Brampton Rovers Res 3v3 AFC Bolsover; Butchers Arms Spartans 4v2 Corner House; Palterton Sporting Club 3v2 Barlow Kingston Rovers.

NAPIT Division Eight: Boot & Shoe 5v1 Miners & Diners Clay Cross; Brampton Brewery 6v3 Oxcroft DC United; Chesterfield Town Res 2v1 AFC Grouse; Grassmoor Sports Res 4v4 Holmebrook Tavern 2nd.

FIXTURES

NAPIT Division One: Bolsover Town SC v Hasland Devonshire FC; Doe Lea Villa v Tibshelf Town; New Whitt v Mill Madrid .

NAPIT Division Two: AFC Brampton v Bolsover Old Boys; Brickmakers v Rowthorne Lane SC; Clowne Wanderers v Grassmoor Sports; Hady Bridge v Inky Athletic; Highfield v Oxcroft MW.

NAPIT Division Three: Ark Tavern v CCS Industry; Charlies Bar Clay Cross v Staveley All Inn; Creswell Rose & Crown v Laburnum.

NAPIT Division Four: New Inn Newton v Pilsley MW; Spital v Royal Oak Brampton.

NAPIT Division Five: AFC Walton v Brampton Rovers JMA; Hosetech v Hunloke Arms; Midland Hotel v Chesterfield Arms.

NAPIT Division Six: Brimington Club v Woodthorpe Inn; Holmebrook Tavern 1st v Hasland Community; Hopflower v Gate Inn; Railway Club Athletic v Clowne Wanderers Res.

NAPIT Division Seven: AFC Angel v Palterton Sporting Club; Barlow Kingston Rovers v AFC Bolsover; Boythorpe v Ace Of Clubs CP Skips; Brampton Rovers Res v Spread Eagle; Butchers Arms Spartans v Newbold Wheatsheaf.

NAPIT Division Eight: AFC Grouse v Grassmoor Sports Res; Brampton Brewery v Holmebrook Tavern 2nd; Oxcroft DC United v Chesterfield Town Res.