Kieran makes point for Villa

First division leaders Hasland Devonshire welcomed Doe Lea Villa to Eastwood Park on Sunday for what turned out to be an excellent game of football.

Devonshire went ahead in the 14th minute when Villa conceded a penalty, Danny Kirkland picking himself up to score from the spot.

Villa were on level terms when Kieran Lofthouse pounced on a loose ball inside Devonshire’s area to hit a sweet shot passed the keeper from ten yards.

Villa who came closest to finding a winner when a defensive mix-up left Dave Chambers one-on-one with the keeper only to hit a week shot straight at him from just inside the box.

Mill Madrid travelled to out of form ABM Birdholme and won easily, M Wain hitting a treble in a 7-1 scoreline.

Two Richard Norman goals saw Creswell Seniors beat Grassmoor Sports 2-0.

Hepthorne Lane and Killamarsh Juniors shared five goals, Juniors winning 3-2, Graham Holmes, Gary Parsons and Wayne Marseden securing the three points which moves them above Hasland Devonshire on goal difference with a game in hand. White Swan beat Brampton Rovers 3-1 with Gary Holland scoring twice, James Senior once.

In the second division an amazing game saw Vernon hit four goals for Hollingwood only to end up a loser, visitors New Whitt hitting seven goals, Mitchell five of them.

Leaders Tibshelf Town won again, Armstrong scoring three in a 4-2 win at Clowne Wanderers.

A goal from Mosley was enough to earn Lokomotive three points at Laburnum’s expense while Bolsover Old Boys beat Inky 5-2 and Elton won 3-0 at Dronfield Town.

Ryan Illingworth and Alan Walton starred for third division leaders Wingerworth Barley Mow scoring three and two goals respectively in a 5-3 win over Creswell Rose and Crown.

At the other end of the division Apollo shipped nine goals as Killamarsh Juniors Athletic prevailed with ease L Edge scoring three, D Mitchell two in the win.

AFC Brampton moved into second place as A Campbell, A Lyne and P Lowe scored in a 3-0 win over Grouse Old Boys. Ark Tavern eased past Oxcroft MW, Ryan Woodhouse scoring two of Tavern’s four goals.

Runaway division four leaders Rowthorne Lane’s John Steed hit a double, Reynolds adding a third as they just squeezed home 3-2 against Midland Hotel, M Mitchell scoring both Midland goals.

A high scoring game saw Royal Oak Brampton beat Crown Inn Killamarsh 7-4 Gary Melen scoring three, Wayne Royal two.

Three Horse Shoes were big winners, beating Clowne Wanderers Reserves 5-0. A Unwin scored twice as West Killamarsh Reserves beat Hasland Wanderers 4-1 while Harleys beat Chesterfield Town 2-0, with the division’s other game ending in a 2-2 draw between Pilsley MW and North Star.

The top two met in five as leaders Highfield entertained Charlies Bar and it was the former who came on top by 2-0, Ragan and Bartram scoring the winning goals.

Third-placed Black Swan played fifth-placed Poolsbrook and Noon, Montague and Cooke earned Swan a 3-2 win. Riverside’s woes continue as they were beaten 4-0 by Scarlets Nightscene, Goodhand scoring twice. Luke Linacre scored twice as Red Lion beat North Wingfield 3-1 and M Coupe did the same for Barrow Hill MC who beat Devonshire 3-1.

New Inn Newton continue to dominate six, a 5-2 win at Bull and Badger being their 12th of the campaign.

Gate Inn’s Richard Kirk hit three against Brimington Club, Shaun Taylor two in a 7-2 romp.

Promotion contenders Butchers Arms and Dronfield Woodhouse both added a point to their seasons tally as they drew 2-2, James Hunt putting the Arms in front before a Lee Naylor double turned the game on its head only for substitute Alex Howard put Arms level. In the division’s other game Joe Stevens scored twice as Hasland Community beat Barlow 3-0.

Renishaw MW stay well clear on top of division seven as they won 6-2 at Spread Eagle while second-placed Dronfield Miners found the back of Miners and Diners net ten times, Bingham and Wood both scoring hat-tricks, Hopwood two.

B Lindley was another hat-trick man, his three coming in a 5-2 win for Brampton Rovers Reserves against White Hart. Bolsover Old Boys Reserves began the season well but the wheels have come off in recent times, no more so than on Sunday when Holmebrook Tavern put eight past them, L Stone scoring three of them. Britannia beat Newbold Wheatsheaf 5-1 as Angel and Ace of Clubs drew 2-2.

RESULTS

CHATSWORTH CUP Round 2: Chesterfield Arms 3v2 Palterton Sporting Club.

KICK ENERGY Division One: ABM Birdholme W.M.C. v7 Mill Madrid; Brampton Rovers 1v3 White Swan; Creswell Seniors 2v0 Grassmoor Sports; Hasland Devonshire 1v1 Doe Lea Villa; Hepthorne Lane 2v3 Killamarsh Jnr Club Inst.

KICK ENERGY Division Two: Bolsover Old Boys 5v2 Inky; Clowne Wanderers 2v4 Tibshelf Town; Dronfield Town 0v3 Elton; Hollingwood 5v7 New Whitt; Laburnum 0v1 Lokomotiv Athletic.

KICK ENERGY Division Three: AFC Brampton 3v1 Grouse Old Boys; Ark Tavern 4v1 Oxcroft MW; Brickmakers 2v2 Brampton Anchor; Wingerworth Barley Mow 5v3 Creswell Rose & Crown; Killamarsh Jun Ath 9v1 Apollo.

KICK ENERGY Division Four: Harleys 2v0 Chesterfield Town; Hasland Wanderers 1v4 West Killamarsh Res; Midland Hotel 2v3 Rowthorne Lane SC; Pilsley M.W. 2v2 North Star; Royal Oak Brampton 7v4 Crown Inn Killamarsh; Three Horse Shoes 5v0 Clowne Wanderers Res.

KICK ENERGY Division Five: Barrow Hill MC 3v1 Devonshire; Black Swan 3v2 Poolsbrook; Charlies Bar Clay Cross 0v2 Highfield; Red Lion Whitt Moor 3v1 AFC North Wingfield; Riverside Utd 0v4 Scarlets Nightscene.

Division Six: Bull & Badger 2v5 New Inn Newton; Butchers Arms 2v2 Dronfield Woodhouse; Gate Inn North Wingfield 7v2 Brimington Club; Hasland Community 3v1 Barlow Kingston Rovers.

KICK ENERGY Division Seven: AFC Angel 2v2 Ace of Clubs CP Skips; Bolsover Old Boys Res 0v8 Holmebrook Tavern 1st; Britannia 5v1 Newbold Wheatsheaf; Dronfield Miners 10v0 Miners & Diners; Spread Eagle 2v6 Renishaw Miners Welfare; White Hart Spartans 2v5 Brampton Rovers Res.

KICK ENERGY Division Eight: AFC Grouse 2v9 Woodthorpe Inn; Boot & Shoe 1v4 Hasland Devonshire Res; Grassmoor Sports Res 2v0 North Wingfield MW; Hopflower Utd 11v1 AFC Moonrakers; White Swan Reserves 3v0 Chesterfield Town Res.

FIXTURES

KICK ENERGY Division One: Hepthorne Lane v Brampton Rovers; Killamarsh Jnr Club Inst v Hasland Devonshire; Mill Madrid v Creswell Seniors; White Swan v Grassmoor Sports.

KICK ENERGY Division Two: Hady Bridge v Elton; Ink v Dronfield Town; Laburnum v Eckington Boys; Lokomotiv Athletic v Clowne Wanderers; New Whitt v Bolsover Old Boys.

KICK ENERGY Division Three: AFC Brampton v Apollo; Creswell Rose & Crown v Grouse Old Boys; Oxcroft v Killamarsh Jnrs Athletic; Talbot v Brickmakers; Wingerworth Barley Mow v Ark Tavern.

KICK ENERGY Division Four: Clowne Wanderers Res v Pilsley MW; Crown Inn Killamarsh v Hasland Wanderers; North Star v Chesterfield Town; Royal Oak Brampton v Three Horse Shoes; West Killamarsh Re v Rowthorne Lane S.C.

KICK ENERGY Division Five: AFC North Wingfield v Riverside Utd; Chesterfield Arms v Barrow Hill MC; Hunloke Arms v Charlies Bar Clay Cross; Red Lion Whitt Moor v Black Swan; Scarlets Nightscene v Highfield.

KICK ENERGY Division Six: Butchers Arms v New Inn Newton; Dronfield Town Res v Cock & Magpie; Dronfield Woodhouse v Barlow Kingston Rovers; Hasland Community v Brimington Club; Palterton Sporting Club v Bull & Badger.

KICK ENERGY Division Seven: Brampton Rovers Res v Ace Of Clubs CP Skips; Holmebrook Tavern 1st v AFC Angel; Newbold Wheatsheaf v Miners & Diners; Renishaw Miners Welfare v White Hart Spartans; Spread Eagle v Britannia.

KICK ENERGY Division Eight: AFC Moonrakers v AFC Grouse; Grassmoor Sports Res v Hopflower Utd FC; Hasland Devonshire Res v North Wingfield MW; Holmebrook Tavern 2nd v Woodthorpe Inn; White Swan Reserves v Boot & Shoe.