Goodwright stars with bat for Glapwell

Premier Section

WELBECK (20) 204 (A Marchant 71*, L Waterhouse 40, A Green 3-36, A Leonard 3-29) beat ECKINGTON (4) 109 (A Leonard 36, L Cameron 6-33) by 95 runs.

CUCKNEY (7) 183 for 4 (A Burgess 33, T Ullyott 44, E Hind 49) lost to GLAPWELL (20) 185 for 7 (M Goodwright 68, L Smith 54*, D France 3-24) by 3 wickets.

MILLHOUSES WORKS (2) 144 lost to FARNSFIELD (20) 145 for 2 by 8 wickets.

HUCKNALL (5) 156 lost to EDWINSTOWE (20) 158 for 8 by 2 wickets.

Section 1

SPITAL (16) 300 for 5 Dec (D Walker 111, G Horton 53*, J Goodhand 35) drew with NOMADS (10) 231 for 6 (G Billings 79, R Turner 37*, M Ryalls 3-36).

COAL ASTON (6) 204 for 5 (S Mintoff 59, L Browse 54, J Cooper 62*) lost to MANSFIELD HOSIERY MILLS 205 for 5 (J Cooper 3-60) by 5 wickets.

SHIREBROOK (14) 214 for 3 (A Dixon 110*, J Brear 53) drew with NEWSTEAD VILLAGE (7) 118 for 9 (A Siven 2-14, C Rowland 2-15). Rain affected.

MANSFIELD & PLEASLEY (17) 196 for 9 (S Bush 3-83) drew with BLACKWELL (9) 165 for 8 (R Williams 52, S Bunning 37, I Woodall 2-6).

Section 2

FRECHEVILLE COMMUNITY (17) 234 for 6 (D Froggatt 85*, T Saxilby 41) drew with ASHOVER (6) 148 for 7 (K Godfrey 71*, J Burns 3-26).

NORTON OAKES (20) 228 for 5 (D Revell 74, M Birgin 60*) beat KILLAMARSH (2) 99 (R Cooke 35, P Revell 3-13) by 129 runs.

GRASSMOOR (7) 225 for 7 (S Smith 56*, A Woolven 60) lost to EASTWOOD TOWN (20) 226 for 7 (A Lee58, B Elliott 52) by 3 wickets.

SOUTH WINGFIELD (4) 159 lost to KIRKBY PORTLAND II (20) 162 for 5 by 5 wickets.

Section 3

DENBY (20) 220 for 9 beat CUCKNEY II (4) 104 by 116 runs.

WEST INDIAN CAVALIERS (20) 216 beat SHEFFIELD TRANSPORT (4) 60 by 156 runs.

SOUTH NORMANTON (8) 183 (S Mark 43, J Wilkinson 52, J Green 4-30) lost to HARTHILL (20) 186 for 9 (B Schofield 45, J Green 33) by 1 wicket.

KINGSWAY PARK (1) 83 (G Wright 39) lost to TEVERSAL (20) 84 for 4 (P Rohan 34) by 6 wickets.

COAL ASTON II (0) 101 lost to HANDSWORTH WMC (20) 102 for 2 by 8 wickets.

Section 4

MILLHOUSES WORKS II (17) 173 drew with CALOW (9) 161 for 9.

MORTON (13) 258 for 6 drew with STAVELEY WELFARE (8) 93 for 7 Rain affected.

MANSFIELD & PLEASLEY II (6) 222 for 7 lost to ANSTON (20) 225 for 5 by 5 wickets.

LANGLEY MILL (20) 201 for 8 beat MAREHAY (7) 180.

Section 5

LANGWITH (1) 87 for 8 (P Radford 3-11, M Storer 3-17) lost to SHERWOOD II (20) 88 for 4 (D Parson 3-49) by 6 wickets.

CUTTHORPE (10) 198 for 9 (J Lee 50, I Thompson 44, S Cutler 4-25) drew with SWANWICK (10) 185 for 9 (J Green 75, K Green 47, M Murray 3-30).

NOMADS II (0) 19 (G Searston 7-5, T Bedford 2-12) lost to CRESWELL (20) 20 for 0 by 10 wickets

GLAPWELL II (2) 124 (J Holden 2-31, R Watts 6-30, J Hubble 2-29) beat SHIREOAKS (20) 128 for 4 (J Hubble 44*, S Hawkins 4-50) by 6 wickets.

Section 6

ASHOVER II (7) 224 for 5 (A Pike 40, T Bearsai 58*) lost to CHESTERFIELD BARBARIAN (20) 225 for 7 (J Whitfield 43, A Folkes 48, M Whitham 68*) by 3 wickets.

PAPPLEWICK & LINBY (20) v SOUTH WINGFIELD II (-30) SOUTH WINGFIELD failed to raise a team.

ECKINGTON II (2) 129 lost to WALESWOOD (20) 130 for 4 by 6 wickets.

FIRBECK (11) 149 (M Parry 59*, J Allan 4-30) drew with WIRKSWORTH & MIDDLETON (12) 143 for 7 (M Parry 3-10).

Section 7

EDWINSTOWE II (20) 154 (M Stewart 49, M Hunt 3-31) beat DRONFIELD WOODHOUSE (4) 93 (L Braddock 45, M Lowe 7-12) by 61 runs.

HOLLINSEND (20) 217 for 8 (C Marshall 68) beat SHIREBROOK II (4) 129 (J Kirby 46, H Singh 5-8) by 88 runs.