Goal rush as 240 are scored as league kicks off

Football

Football

0
Have your say

The new NAPIT Chesterfield Sunday League season got underway on Sunday in dramatic fashion as an amazing 240 goals were scored with three teams reaching double figures.

Not so however in defending champions Hasland’s encounter with Bolsover Town SC.

Town put down a marker in this game as they produced a top class display with Steve Johnson scoring the only goal of the game.

If neither keeper was particularly hard worked in this game spare a thought for their counterpart at Spital in Division Four who had to pick the ball out of the back of the net on 19 occasions as opponents Double Top went goal crazy.

Leading the onslaught was Mark Hadfield who hit five, Steve Finch hit a treble, Paul Weatherall and Gavin Moore chipped in with two apiece, the other seven goals being spread around the team.

In comparison Birdholme 2nds keeper in seven had a quieter day with hosts North Wingfield MW just managing the 12 goals, Richie Henson top scoring with five, closely followed by Scott Heggerty, Ash Walters, Karl Porter and Dean Gibson with a brace each.

In the same division Chesterfield Phoenix, visit to VK Royal Oak ended in disaster as they shipped ten goals, Wayne Geraghty another five goal man.

Ace Of Clubs couldn’t quite reach double figures but will still be delighted by the nine they scored at new club Duckmanton Community with Danny Stokes leading the way with a hat-trick.

Back up into the top flight and last season’s runners up Doe Lea Villa started brilliantly, beating their hosts Hollingwood by five goals to nil, Nico DeGiralamo scoring a couple.

A six goal thriller at Killamarsh Juniors Athletic went the way of the home side who beat Eckington Boys by four goals to two. In a Brampton derby FC Britannia just edged out Brampton Rovers, winning by the odd goal in five, Linacre on target twice, Fields once in the win.

Tom Harris scored three times for Tibshelf Town but still ended on the losing side, D Bradshaw, S Cowell, R Whitehead, S Lowde and A Russon’s goals winning it for Creswell Seniors.

Renishaw MW have climbed the league in splendid fashion in recent season’s but their debut game in NAPIT two ended in defeat as Clowne Wanderers beat them 7-3.

Wanderers progress has also been first class and S Richardson and D Hall both scored twice in their opening day victory.

Brampton Rovers JMA also made a winning start, Steve Adams, twice and Mathew Tighe’s goals earning them a 3-0 victory over Oxcroft MW.

Grassmoor Sports took an early lead against Barrow Hill MC thanks to an excellent strike from Ash Morton, however Mark Vine levelled matters in the second half from the penalty spot and almost hit a winner, his second penalty of the game being denied by a fine save from Dominic Vaughn.

Charlies Bar’s game with Killamarsh Juniors Athletic Reserves also finished level at 1-1.

Two sides hit seven in NAPIT three, new side Silver Birches and Wingerworth Barley Mow.

C Jillson hit four in WBM’s 7-1 win over Hady Bridge while Joe Newton registered a treble for Silver Birches, Thomas Poole a brace in a league debut 7-2 success against Brickmakers.

Black Swan were also in goal mode as they scored six without reply against Laburnum, Adam Wagg and Chris Noone both scoring twice.

The other two games in this division were closely fought affairs with Walton just doing enough to beat West Killamarsh 4-3 while Creswell Black Diamond and Staveley All Inn shared six goals and the points.

Other than the Spital Double Top clash mentioned earlier on the remaining games in NAPIT four were very close affairs with Crown Killamarsh Utd beating Red Lion 5-4, Richard Dye scoring twice however there would have been a much different outcome had Crown’s keeper Nick Olddale not saved two penalties.

New Inn Newton recorded a 3-2 over Dronfield Miners and Pilsley and Lowgates Sports Club drew 2-2.

Butchers Arms Spartans began life in division five against new club Goldminers in fine fashion as a S Ross hat-trick secured them a 3-1 victory.

Railway Club Athletic began likewise with an emphatic 6-1 win over Palterton Sporting Club, S Brown hitting a hat-trick.

Midland Hotel and Gate Inn North Wingfield competed well but had to settle for a point each as Midland’s goals from Alex Bullimont and Mike McGann were cancelled out by Rick Kirk and Paul Wallis.

Brimington Utd were three up by half time against North Wingfield through Chris Newell who scored twice and D Parkinson.

In the second period Newell completed a fine hat-trick with Parkinson registering his second.

Harley Scarlets made the perfect start to their league campaign by beating Chesterfield Arms 6-1.

New boys New Whitt B started well in six, D Watts scoring five times as they recorded an opening day 7-2 win at AFC Bolsover.

Clowne Wanderers Reserves, like their first team, began with a victory, 4-0 over Brimington Club. Dunston Rovers D Cox and J Growcutt scored in a 2-0 win over Bull and Badger while Ash Barber scored three, Craig Frampton two in Birdholme 1st’s 5-1 win at Woodthorpe.

Boythorpe were also winners, Fox scoring twice in their 5-3 success against Langer Lane.

In the other three games not covered earlier in seven there were victories for Barlow Kingston Rovers, 2-0 at Masons Arms and Holmebrook Tavern who won 3-1 at Slipper.

Oxcroft Utd got off to a flyer in eight with goals from James Taylor 2, Jamie Cowley, Lee Spence and Gavin Sambrooke earning them a 5-3 win over Brampton Rovers Reserves, Holmebrook Tavern 2nds beat Markham Arms 5-2, Mark Wake and Danny O’Donnel each with two goals.

Matt Hall scored twice for Brampton Brewery in a 4-1 victory over Miners and Diners and finally Grouse drew 1-1 with Chesterfield Town Reserves.

Results

NAPIT Division One: FC Britannia 3v2 Brampton Rovers; Hasland 0v1 Bolsover Town SC; Hollingwood 0v5 Doe Lea Villa; Killamarsh Juniors Ath 4v2 Eckington Boys; Tibshelf Town 3v5 Creswell Seniors.

NAPIT Division Two: Brampton Rovers JMA 3v0 Oxcroft MW; Charlies Bar Clay Cross 1v1 Killamarsh Juniors

Grassmoor Sports 1v1 Barrow Hill MC; Renishaw MW 3v7 Clowne Wanderers.

NAPIT Division Three: Black Swan 6v0 Laburnum; Creswell Black Diamond 3v3 Staveley All Inn; Silver Birches 7v2 Brickmakers; West Killamarsh 3v4 AFC Walton; Wingerworth Barley Mow 7v1 Hady Bridge.

NAPIT Division Four: Crown Killamarsh United 5v4 Red Lion Whitt Moor; Dronfield Miners 2v3 New Inn Newton; Pilsley 2v2 Lowgates Sports Club; Spital 0v19 Double Top.

NAPIT Division Five: Brimington United 5v0 AFC North Wingfield; Butchers Arms Spartans 3v1 Goldminers; Chesterfield Arms 1v6 Harley’s Scarlets; Midland Hotel 2v2 Gate Inn North Wingfield; Railway Club Athletic 6v1 Palterton Sporting Club.

NAPIT Division Six : AFC Bolsover 2v7 New Whitt B; Clowne Wanderers Res 4v0 Brimington Club; Dunston Rovers 2v0 Bull & Badger; Langer Lane 3v5 Boythorpe; Woodthorpe Inn 1v5 Birdholme 1st.

NAPIT Division Seven: Duckmanton Community 1v9 Ace of Clubs; Masons Arms 0v2 Barlow KR; North Wingfield MW 12v0 Birdholme 2nd; Slipper 1v3 Holmebrook Tavern 1st; VK Royal Oak 1st 10v0 Chesterfield Phoenix.

NAPIT Division Eight: AFC Grouse 1v1 Chesterfield Town Res; Brampton Brewery 4v1 Miners & Diners Clay X; Holmebrook Tavern 2nd 5v2 Markham Arms; Oxcroft United 5v3 Brampton Rovers Res; VK Royal Oak 2nd 7v2 Grassmoor Sports Res.

Sunday Fixtures

NAPIT Division One: Bolsover Town SC v Tibshelf Town; Brampton Rovers v Hasland; Doe Lea Villa v FC Britannia; Eckington Boys v Hollingwood; Hepthorne Lane v Killamarsh Juniors Ath.

NAPIT Division Two: Blacksmiths Arms v Brampton Rovers JMA; Chesterfield Town v New Whitt; Clowne Wanderers v Grassmoor Sports; Killamarsh Juniors v Renishaw MW; Oxcroft MW v Charlies Bar Clay Cross .

NAPIT Division Three: AFC Walton v Silver Birches; Brickmakers v Wingerworth Barley Mow; Creswell Black Diamond v Black Swan; Staveley All Inn v West Killamarsh.

NAPIT Division Four: Crown Killamarsh United v Dronfield Miners; Double Top v Woodside; Dronfield Woodhouse v Lowgates Sports Club; Pilsley v Spital; Red Lion Whitt Moor v New Inn Newton.

NAPIT Division Five: North Wingfield v Chesterfield Arms; Butchers Arms Spartans v Harley’s Scarlets; Gate Inn North Wingfield v Railway Club Athletic; Goldminers v Midland Hotel; Palterton Sporting Club v Brimington United.

NAPIT Division Six: Birdholme 1st v Langer Lane; Boythorpe v AFC Bolsover; Brimington Club v Woodthorpe Inn; Bull & Badger v Clowne Wanderers Res; Dronfield Wanderers v Dunston Rovers.

NAPIT Division Seven: Ace Of Clubs v VK Royal Oak 1st; Barlow Kingston Rovers v Slipper; Birdholme 2nd v Masons Arms; Chesterfield Phoenix v Old Whittington MW; Holmebrook Tavern 1st v Duckmanton Community.

NAPIT Division Eight: Boot & Shoe v AFC Grouse; Chesterfield Town Res v VK Royal Oak 2nd; Grassmoor Sports Res v Brampton Rovers Res; Markham Arms v Brampton Brewery; Miners & Diners Clay X v Oxcroft United.