Davison double cheers New Whitt

Football
Football

NAPIT division one side New Whit produced possibly their best performance to date when they squared up against third placed Mill Madrid.

Six places and 15 points separated the two sides before kick off but two goals from Rickie Davison secured all three points to aid New Whitt in their relegation battle.

Since Hasland Devonshire arrived in the league’s first division they have been dominant and the runaway leaders took another huge step towards the title by beating Bolsover Town SC 6-1 with Mark Needham and Ant Lynam both scoring twice in win No 13 of the season.

Closest rivals Doe Lea followed up last week’s cup success with a 3-1 win over Tibshelf Town, Phil Lowry and Grant Weston with two goals in the win.

Clowne Wanderers appeared to suffer a Derbyshire Cup hangover as they slipped to a 2-1 defeat to Grassmoor Sports in division two, A Walters and D Turner with Sports goals.

There was a big win for title chasers Highfield as goals from Hill and Keenan saw off the challenge of Oxcroft.

Brickmakers were big winners, humbling Rowthorne Lane 6-0, Hutchinson and Parker both scoring doubles in the victory.

AFC Brampton beat Bolsover Old Boys 5-2 whilst Inky won 3-1 at Hady Bridge.

Charlies Bar are a step closer to the division three title after beating Staveley All Inn by three goals to one scored by White Feeney and Malloy.

Ark Tavern and CCS Industry met in a relegation clash and drew 3-3.

A low key affair at Creswell was decided by a goal from a Searston for home side Rose and Crown in their game with Laburnum.

Just one result in division four where New Inn Newton beat Pilsley MW 2-0, David Greaves scoring both goals.

In NAPIT division five Walton closed the gap on leaders Barrow Hill MC to three points with a 3-1 success over Brampton Rovers JMA, Jez Mitchell scoring twice.

Hosetech recorded a comfortable 3-0 win over Hunloke Arms, Sheriff, Robinson and Lees with the winning goals.

Two goals from Dominic Virgillio and Chris Keeley helped Chesterfield Arms to an excellent 5-2 win over Midland Hotel.

Hopflower Utd enjoyed an unbeaten league run of 16 games in division six prior to last week’s defeat against Woodthorpe Inn and seven days later they were beaten again, this time by Gate Inn. The Gate’s 2-1 win came thanks to goals from D Kirk and P Bonsall.

For their part Woodthorpe were unable to match their performance in the win over United at Brimington Club who beat them 4-0, P Roberts scoring twice, P Buxton and S Redman once.

Railway Club Athletic’s title aspirations were aided by a 4-0 win over Clowne Wanderers inspired by A Moseley’s hat trick.

Division seven leaders Palterton SC visited Angel full of confidence after their excellent recent form however they got a surprise as Angel beat them 6-1.

Rutherford led the way for Angel, scoring three with Varley grabbing a brace.

Butchers Arms Spartans took full advantage of Palterton’s slip up by beating Newbold Wheatsheaf 5-2, Stray scoring a hat-trick in the win which sees Spartans rplace Palterton at the top of the division.

J Taylor was in fine form for AFC Bolsover scoring four in his side’s 5-2 win at Barlow.

Oxcroft DC Utd picked up only their third point of the season in eight, drawing 1-1 with Chesterfield Town Reserves while Grassmoor Sports won 4-2 at Grouse, K Turner scoring twice and Brampton Brewery beat Holmebrook Tavern seconds 3-2, Sharpe, Roberts and Harden with the winning goals

RESULTS

NAPIT Division One: Bolsover Town SC 1v6 Hasland Devonshire; Doe Lea Villa 3v1 Tibshelf Town; New Whitt 2v0 Mill Madrid.

NAPIT Division Two: AFC Brampton 5v3 Bolsover Old Boys; Brickmakers 6v0 Rowthorne Lane SC; Clowne Wanderers 1v2 Grassmoor Sports; Hady Bridge 1v3 Inky Athletic; Highfield 2v1 Oxcroft MW.

NAPIT Division Three: Ark Tavern 3v3 CCS Industry; Charlies Bar Clay Cross 3v1 Staveley All Inn; Creswell Rose & Crown 1v0 Laburnum.

NAPIT Division Four: New Inn Newton 2v0 Pilsley MW; Spital 6v1 Royal Oak Brampton.

NAPIT Division Five: AFC Walton 3v1 Brampton Rovers JMA; Hosetech 3v0 Hunloke Arms; Midland Hotel 2v5 Chesterfield Arms.

NAPIT Division Six: Brimington Club 4v0 Woodthorpe Inn; Holmebrook Tavern 1st 0v4 Hasland Community; Hopflower 1v2 Gate Inn; Railway Club Athletic 4v0 Clowne Wanderers Res.

NAPIT Division Seven: AFC Angel 6v1 Palterton Sporting Club; Barlow Kingston Rovers 2v5 AFC Bolsover; Boythorpe 6v1 Ace Of Clubs CP Skips; Brampton Rovers Res 2v3 Spread Eagle; Butchers Arms Spartans 1v5 Newbold Wheatsheaf,

NAPIT Division Eight: AFC Grouse 2v4 Grassmoor Sports Res; Brampton Brewery 3v2 Holmebrook Tavern 2nd; Oxcroft DC United 1v1 Chesterfield Town Res.

FIXTURES

DEY & CO. ALMA CUP - Round 3: Hepthorne Lane v Hollingwood; New Whitt v Highfield; Rowthorne Lane SC v Inky Athletic.

ACE SPORTS CHATSWORTH CUP - Round 3: Hosetech v Dronfield Woodhouse.

THE MILL HUTSON CUP - Round 2: Miners & Diners Clay Xv North Wingfield MW; Spread Eagle v Brampton Rovers Res.

NAPIT Division One: Brampton Rovers v Mill Madrid; Killamarsh Juniors Ath v Eckington Boys; Tibshelf Town v Creswell Seniors.

NAPIT Division Two: Clowne Wanderers v Hady Bridge; Grassmoor Sports v AFC Brampton; Oxcroft MW v Bolsover Old Boys.

NAPIT Division Three: Creswell Rose & Crown v West Killamarsh; Laburnum v Staveley All Inn.

NAPIT Division Four: Black Swan v Pilsley MW; Red Lion Whitt Moor v Renishaw Miners Welfare; Spital v New Inn Newton.

NAPIT Division Five: AFC Walton v Harley’s Scarlets; Chesterfield Arms v Brampton Rovers JMA; Midland Hotel v Hunloke Arms.

NAPIT Division Six: Brimington Club v New Nags Head; Bull & Badger v Hopflower Utd; Gate Inn North Wingfield v Dronfield Miners; Hasland Community v Railway Club Athletic; Holmebrook Tavern 1st v Woodthorpe Inn.

NAPIT Division Seven: Ace Of Clubs CP Skips v Barlow Kingston Rovers; AFC Angel v AFC Bolsover; Boythorpe v Butchers Arms Spartans; Corner House v Masons Arms.

NAPIT Division Eight: Chesterfield Phoenix v Chesterfield Town Res.