VIDEO: Cricket from around the grounds

0
Have your say

Action from the Derbyshire Division One clash between top of the table Eckington and Matlock.

CHESTERFIELD & DISTRICT MIDWEEK CRICKET LEAGUE

Matlock v Eckington cricket club. Eckington batsman Stephen Nicholas.

Matlock v Eckington cricket club. Eckington batsman Stephen Nicholas.

Division 1

Match played at Holmesfield: NFU batted first and reached a total of 122-7 with D May scoring 32 A Carpenter 20 and T Pearson 19. Best bowling figures for Holmesfield were E Green 2-14 J Poste 1-8 and D Ward 1-7. In reply Holmesfield scored 123-1 with J Pearson 52 T Outram 28 not out and N Pearson 20 not out.

Match played at Holmewood: In another high scoring game Dronfield Woodhouse in their allotted over reached a total of 136-4 with L Braddock scoring 45. Pick of the bowlers for Holmewood was T Taylor who took 1-13. Holmewood reached their target of 137 for the loss of 5 wickets ending on 137-5 with P Stone reaching 49. Best bowler for Dronfield was M Hunt with 2-12.

Match played at Apperknowle: Morton were bowled out for 124 with B Matthews 50 and J Warsop 25. Best bowler for Apperknowle was K Loughlin who took 3-19. Apperknowle in their overs were limited to 103-6 with P Loughlin 24. Pick of the bowlers for Morton was J Lomas who took 3-19.

Division 2

Match played at Wingerworth: Tupton RUFC batted first and reached a total of 158-4 with J Van Niehern 51 B Clarke 49 and D Brignall 26 not out. The only wicket takers for Wingerworth were E Grant 1-9, D Starkey 1-24 and R Grant 1-26. Wingerworth then scored 140-8 with M Haw 38, J Grant 21 and R Pollack 29 not out. Wicket takers for Tupton RUFC were J Van Niehern 2-8 and C Lynam 2-9.

Match played at Castle Leisure: For MGT K Barton scored 38 and R Andrews 29 as they reached 102-6. Pick of the bowlers for Wingerworth were J Staniforth 3-17, J Burdett 2-22. Wingerworth then reached 60-6 with J McDonald scoring 21. Best bowlers for MGT were B Weager 3-8 M Thompson 1-7 and J Carley 1-8.

Hundall v Grassmoor: Hundall could not raise a team Grassmoor 5 points Hundall 0

DERBYSHIRE PREMIER AND COUNTY LEAGUE - JUNE 28 & 29

Beechwood Mazda ECB Premier League

Alvaston & Boulton (27pts) 220-6 [48 overs] (B Godleman 32, R Ali 62, A Bhatti 32, P Dawson 3-58) beat Lullington Park (3pts) 100 all out [46 overs] (M Walters 58, I O’Brien 3-20, A Gray 4-42) by 120 runs.

Chesterfield (11pts) 233-9 [50 overs] (R Whiteley 100, P Burdett 31) drew with Denby (18pts) 262-7 [50 overs] (B Davis 64, J Greenhalgh 68, M Deane 3-60).

Dunstall (0pts) 72 all out [20.4 overs] (D Corcoran 6-31) lost to Ockbrook & Borrowash (22pts) 73-1 [11.2 overs] (J Clarke 35*) by 9 wickets.

Marehay (8pts) 181-6 [50 overs] (D Palmer 70*, B Perry-Taylor 34, G Buckley 34*, R Briggs 3-39) drew with Alfreton (17pts) 226-4 [50 overs] (A Mosca 95, J Aspinal 54).

Sandiacre Town (22pts) 106-4 [20.4 overs] (J Chapman 36, O Swann 31, M Scott 3-16) beat Swarkestone (2pts) 103 all out [26 overs] (J Needham 35, D Wheeldon 4-48, R McFadyean 6-41) by 6 wickets .

Ticknall (7pts) 229-7 [46 overs] (T Wood 33, P Borrington 30, L Harvey 37, S Khan 34*, W Fazal 3-60) drew with Spondon (19pts) 325-2 [46 overs] (B Ashdown 162*, J Brear 86, J Ashdown 41*).

Play Straight Cricket Division 1

Cutthorpe (27pts) 190-9 [50 overs] (M Cluer 50, C Ogilvie 3-22, F Khan 3-50) beat Clifton (4pts) 120 all out [45 overs] (S Chapman 4-24, D Sartor 3-36) by 70 runs.

Duffield (22pts) 148-7 [25 overs] (C Sheldon 50, T Roe 32, A Barlow 4-64) beat Stainsby Hall (4pts) 146 all out [44.1 overs] (A Short 8-44) by 3 wickets.

Ilkeston Rutland (27pts) 112-6 [28 overs] (A Iqbal 3-32, D Smit 49*) beat Quarndon (3pts) 111 all out [39.4 overs] (S Moulds 5-40) by 4 wickets .

Matlock (4pts) 136-8 [50 overs] (D Mullaney 47, T Dawson 4-25) drew with Eckington (20pts) 285-5 [50 overs] (S Nicholas 75, A Lee 95, K Heyns 69*, E Landers 3-44) .

Sawley & LE Park (11pts) 170-8 [50 overs] (D Cameron 49, N Akhtar 3-33) drew with Elvaston (14pts) 171 all out [49.1 overs] (M Gawthrop 82, M Sibert 4-77, J Glover 3-25).

Staveley Welfare (18pts) 219-8 [50 overs] (L Mantle 68, J Bullimore 65, M Zaroob 3-52) drew with Rolleston (8pts) 158-9 [50 overs] (P Allen 41*, T Bullimore 3-43, D Clarke 3-34).

Flint Bishop Division 2

Alrewas (22pts) 131-5 [33.1 overs] (J Jones 43) beat Tutbury (4pts) 130 all out [40 overs] (T Bowring 38, C Watson 31, S Van Daesdonk 3-46, O Broadway 3-29) by 5 wickets.

Nutbrook (4pts) 137 all out [43.3 overs] (M Wakefield 40, A Choudrey 3-36, R Ali 4-29) lost to Aston-on-Trent (27pts) 138-4 [23.1 overs] (A Sohail 37) by 6 wickets.

Ockbrook & Borrowash (18pts) 214-7 [46 overs] (G Brandrick 43, M Wood 40, C Ball 51*, A Bailey 4-41) drew with Langley Mill Utd (10pts) 180-9 [46 overs] (A Bailey 38, L Pinder 34, A Tullet 43, L Wharton 6-45).

South Wingfield (16pts) 237 all out [43.3 overs] (C Dunn 92, M Sultan 102, J Nicholas 6-57) tied with Ambergate (18pts) 237-6 [46 overs] (J McIver 32, J Nicholas 62*, D Whiteley 62).

Trentside (2pts) 89 all out [33 overs] (D Winson 49*, A Taylor 4-31, K Newbold 3-22) lost to Sandiacre Town (22pts) 90-4 [30.2 overs] by 6 wickets.

West Hallam WR (22pts) 174-8 [42 overs] (T Brandrick 47, M Tatler 30, J Ludick 56, A Zazai 4-49, S Kalluni 4-46) beat Rolls Royce Leisure (7pts) 173 all out [43.2 overs] (S Kalluni 88, A Patel 38, P Hort 4-46, L Barrow 3-29) by 2 wickets.

Technical Turf Division 3

Brailsford (8pts) 129-8 [44 overs] (D Player 44, D Russell 3-38, J Mason 3-22) drew with Walton-on-Trent (18pts) 199-9 [44 overs] (A Easter 84, J Van Niekerk 4-48).

Denby (27pts) 126-8 [46 overs] (S Payne 31, M Kaleen 3-27, A Sineh 4-37) beat Derby Congs (4pts) 76 all out [27.2 overs] (G Cresswell 3-22, S Mann 3-17) by 50 runs.

Hilton (7pts) 148 all out [41.2 overs] (N Barber 30, J Whitworth 54, S Walker 3-41, J Fellows 3-36) lost to Clowne Town (27pts) 164 all out [45.5 overs] (J Womble 46, A White 48, N Barber 4-37, A McGoldrick 4-26) by 16 runs.

Lullington Park (22pts) 78-4 [19.1 overs] (T Chapman 49, A Woolley 4-29) beat Wirksworth & Middleton (2pts) 77 all out [29 overs] (A Spendlove 44, J Goodwin 5-29, R Hodson-Walker 3-19) by 6 wickets.

Swarkestone (7pts) 161-7 [46 overs] (A Turner 42, D Greaves 3-29, J Clarke 3-42) lost to Morton Colliery (22pts) 165-9 [45.5 overs] (B Winfield 3-55, B Johal 3-39) by 1 wicket.

Croots Farm Shop Division 4N

Codnor (27pts) 176-8 [46 overs] (D Colson 55, M Winson 4-52) beat Chesterfield Barbarians (5pts) 105 all out [33 overs] (L Colledge 5-39, S Bonsall 4-34) by 71 runs.

Darley Dale (22pts) 129-7 [39 overs] (J Stone 38, P Goodwin 3-30) beat Chesterfield (5pts) 128 all out [45.2 overs] (J Colton 78, S Lightfoot 3-30, S Cotterill 4-38) by 3 wickets.

Heanor Town (16pts) 171-9 [46 overs] (A Brear 47, R Lakmal 39, L Palmer 3-33) drew with Marehay (9pts) 132-9 [46 overs] (A Harchuk 3-28) .

Holmewood (17pts) 237-9 [46 overs] (N Suleman 102, S Aslam 38, M Ryalls 46, A Rehman 5-58) drew with Clay Cross (12pts) 205-6 [46 overs] (C Hiron 33, A Rehman 55, J Crowder 48*, J Horton 4-48).

Langley Mill Utd (4pts) 144 all out [38 overs] (N Wright 43, P Jordan 3-32, R Jordan 3-61) lost to Duffield (22pts) 146-5 [40 overs] (T Bertuste 30) by 5 wickets .

Riddings (19pts) 240-9 [46 overs] (D Whitmore 113*, R Fenn 69, J Green 3-79, R Parsons 3-49) drew with Swanwick Hall (10pts) 181-8 [46 overs] (S Wilson 30, O Green 87*, G Hibbert 3-40).

(SUN) Heanor Town (27pts) 150-1 [19.2 overs] (A Brear 104*) beat Chesterfield Barbarians (2pts) 148-8 [42 overs] (A Keighley 31, J Fletcher 32, J Halford 3-42) by 9 wickets.

CN Wright (Codnor) Butchers Division 5N

Alfreton (22pts) 87-3 [23.4 overs] (A Holland 38*) beat Selston Town (1pt) 86 all out [40.5 overs] (R Swallow 3-14, J Clarke 3-16) by 7 wickets.

Allestree (27pts) 283-6 [46 overs] (B Sarton 41, M Probart 85, A Mason 39, J Mordue 32*, D Bearder 3-69) beat South Wingfield (6pts) 172 all out [44 overs] (A Goodall 45, N Ashmore 38, J Taylour 4-65, B Sarton 3-32) by 111 runs.

Ashover (22pts) 149-7 [44 overs] (S Wattret 47, M Jones 3-22) beat Belper Meadows (5pts) 148 all out [43 overs] (B McGonigal 35, P Brooks 31, J Green 5-49) by 3 wickets.

Darley Abbey (27pts) 114-9 [46 overs] (A Brierley 51, J Richardson 4-35, J Wilson 5-21) beat Denby (5pts) 106 all out [41.3 overs] (R Greenhalgh, S Stephens) by 8 runs.

Eckington (27pts) 191-4 [46 overs] (D State 56, K Fields 58) beat Belper Amateurs (3pts) 123 all out [45.4 overs] (O Deeming 43, S Dymond 36, A Hardy 4-20, W Dye 3-30) by 68 runs.

Sandiacre Town (27pts) 264-4 [44.4 overs] (J Murfin 38, R Burne 113*, M Shuttleworth 105) beat Ilkeston Rutland (4pts) 136 all out [41 overs] (R Slater 45*, J Standring 3-20, M Pavis 3-55) by 128 runs.

Geoff Cox Cars Division 6N

Ambergate (4pts) 143 all out [38.3 overs] (S Marshall 44*, P Tomlinson 30, P May 4-53, P Tingay 3-27) lost to Staveley Welfare (27pts) 213-5 [46 overs] (C Russell 101*, J Bullimore 78, D Nightingale 3-30) by 70 runs.

Clowne Town (27pts) 109 all out [45.1 overs] (J Kinsey 39, S Burrell 6-22) beat Marehay (5pts) 85 all out [33.4 overs] (L Mallen 4-18, C Botham 3-17) by 24 runs.

Morton Colliery (27pts) 201 all out [44.3 overs] (D Caunt 62, K Marsh 58, S Law 4-46, M Case 3-38) beat Stanton Elks (6pts) 120 all out [38.1 overs] (D Vardy 4-38) by 81 runs.

Stainsby Hall (5pts) 162-9 [46 overs] (J Gregson 32, A Birch 52, S Raton 4-18) lost to West Hallam WR (22pts) 166-5 [40.5 overs] (A Wain 55) by 5 wickets.

Wingerworth S (27pts) 309-2 [42 overs] (M Haw 130*, J Stanley 67, E Grant 61, T Sproson 42*) beat Matlock (5pts) 191 all out [48 overs] (E Fletcher 31, R Shah 51, R Oades 4-28, C Haw 5-27) by 118 runs.

Wirksworth & Middleton (22pts) 114-3 [26.1 overs] (N Taylor 49*) beat Nutbrook (2pts) 113 all out [31.2 overs] (L Haywood 35, J Redfern 6-47, J Whitfield 3-24) by 7 wickets.

Marston’s Pedigree Division 7N

Clay Cross (2pts) 108-5 [46 overs] (M Jelley 64*) lost to Darley Dale (27pts) 109-2 [21.3 overs] by 8 wickets.

Cromford Meadows (6pts) 128-9 [46 overs] (J Combe 5-8) drew with Cutthorpe (19pts) 228-5 [46 overs] (J Combe 71, T Sadler.

Mugginton (22pts) 195-5 [43.2 overs] (A Docherty 93*, W Woodward 39, J Newman 3-58) beat Ashover (6pts) 190-6 [46 overs] (A Lloyd 61, C Dent 44, A Flint 37*, M Morton 3-31) by 5 wickets .

Pilsley (22pts) 157-4 [43.1 overs] (J Aldis 38, K Lancaster 32, S Eaton 31*) beat Riddings (5pts) 156-7 [46 overs] (J Shipman 55, G Lycett 30, I Worthy 3-44, G Hatton 3-57) by 6 wickets .

Shipley Hall (27pts) 120 all out [43.2 overs] (K Farnsworth 57, A Mann 5-47) beat Heanor Town (5pts) 38 all out [28.2 overs] (D O’Keefe 4-6, M Starr 3-6) by 82 runs.

Swanwick Hall (18pts) 194 all out [44 overs] (D Kershaw 41, A Wakefield 37, C Kerry 33, M Markwana 4-58, S Sharma 3-53, A Frusher 3-40) drew with Stanton by Dale (8pts) 114-8 [48 overs] (J Moore 37, R Leam 5-23).

Boolers Division 8N

Belper Amateurs (27pts) 118 all out [43.4 overs] (K Williams 5-23, S Wheeldon 3-42) beat Wirksworth & Middleton (5pts) 90 all out [38.5 overs] (T Oboye 34*, D Nightingale 4-23, M Green 3-23) by 28 runs.

Belper Meadows (27pts) 130-4 [34.4 overs] (T Hunt 60*) beat Quarndon (4pts) 127-9 [46 overs] (D Farnsworth 4-32) by 6.

Butterley Utd (19pts) 212 all out [43.5 overs] (N Parkin 61, H Gee 62, M Deegan 3-68, Al Burnham 3-29, L Turnbull 3-27) drew with Duffield (9pts) 148-8 [48 overs] (O Paish 52, H Gee 3-22).

Denby (22pts) 161-7 [45.2 overs] (C Scott 34, N Cox 39, J Lacey 39*) beat Awsworth (6pts) 159-9 [46 overs] (J Lacey 4-23) by 3 wickets.

Kirk Langley (22pts) 118-1 [32.3 overs] (H Andrew 99*) beat Codnor (1pt) 115 all out [38.5 overs] (J Burns 33, M Huggett 3-41, H Andrew 4-16) by 9 wickets.

Ockbrook & Borrowash (8pts) 123-6 [47 overs] (N Holt 49, A Priestley 3-39) drew with Alfreton (17pts) 175 all out [45 overs] (M Clarke 33, R Robbions 32, E White 3-27, J Stanley 4-66).

(SUN) Butterley Utd (7pts) 166 all out [45.5 overs] (S Reast 75, F Restored 3-63, M Goodburn 3-36) lost to Quarndon (27pts) 181-9 [46 overs] (A Green 37, G King 65*, C Barber 3-39) by 15 runs.

Marston’s Pedigree Division 9N

Calow (5pts) 108 all out [42.1 overs] (J Woods 3-9) lost to Nutbrook (27pts) 191-9 [46 overs] (D Kenny 86, T Mainprize 5-55, P Mainprize 3-42) by 83 runs .

Clowne Town (27pts) 205 all out [40.5 overs] (G Slack 83, D Ashmole 5-43) beat West Hallam WR (8pts) 156 all out [33.1 overs] (M Bostock 56, T Gillott 37) by 49 runs.

Ilkeston Rutland (3pts) 158 all out [45.1 overs] (K Madison 71, M Baker 3-39, D Tee 4-8, P Deane 3-58) lost to Allestree (22pts) 160-0 [19.5 overs] (D Tee 100*, P Deane 48*) by 10 wickets.

Selston Town (27pts) 157 all out [44.5 overs] (J Chambers 61, K Wildgoose 3-25) beat Spondon (6pts) 104 all out [36 overs] (I Wood 5-16, G Richardson 4-35) by 53 runs .

South Wingfield (4pts) 123 all out [43.2 overs] (A Howitt 5-7) lost to Holmewood (27pts) 284-6 [46 overs] (A Howitt 33, D Grey 133, M Saville 53*, J Hardwick 4-65) by 161 runs.

Stanton Elks (3pts) 97 all out [41.3 overs] (J Vaughan 4-18) lost to Eckington (27pts) 244-6 [46 overs] (D Oxley 66, H Smith 49, A Gleadall 34) by 147 runs.

(SUN) Stanton Elks (9pts) 165-7 [46 overs] (M Aldred 55) match abandoned v Spondon (9pts) 74-0 [21 overs] (S Baines 56*).

Marston’s Pedigree Division 10N

Breadsall (3pts) 78 all out [19.5 overs] (D Marsden 4-18, J Stephenson 3-28) lost to Darley Dale (27pts) 191-6 [46 overs] (C Sellors 80, P Hurst 30, T Donaldson 3-27, E Watts 3-60) by 113 runs.

Mickleover (3pts) 141 all out [37.5 overs] (T Rance 34, H Khalil 49, C Shooter 3-40, S Whittaker 3-18) lost to Cromford Meadows (22pts) 142-3 [42.4 overs] (J Martin 46*, R Razaq 3-21) by 7 wickets.

Sawley & LE Park (1pt) 87 all out [28.2 overs] (A Cockayne 36, A Darkins 3-21, B Wyke 3-6) lost to Darley Abbey (22pts) 88-3 [23.2 overs] (B Wyke 48) by 7 wickets.

Stanton by Dale (22pts) 49-0 [5.1 overs] (J Pratt 33*) beat Butterley Utd (0pts) 47 all out [17.3 overs] (A Babla 6-11) by 10.

(SUN) Cromford Meadows (1pt) 82 all out [31.3 overs] (Hinckley 3-2) lost to Breadsall (22pts) 84-3 [17.4 overs] by 7 wickets.

Darley Abbey (27pts) 86-4 [30.4 overs] (P Roe 43*, R Razaq 3-26) beat Mickleover (2pts) 85 all out [28.1 overs] (A Razaq 52, M Hodgson 4-15) by 6 wickets

Derbyshire Premier Cup 1st Round

Caythorpe 243-7 [50 overs] (S Allcoat 129, B Powell 47, O Clarke 30, S Lacey 3-49) lost to Chesterfield 246-1 [47.1 overs] (B Slater 116*, M Bird 80, R Whiteley 31*) by 9 wickets.

Cuckney 176-0 [32.3 overs] (A Burgess 60*, L Thomas 110*) beat Ockbrook & Borrowash 175-9 [43 overs] (D Corcoran 62, A Dixon 37, L Bramley 4-12) by 10 wickets.

Denby 173-4 [29 overs] (B Davis 79*, J Greenhalgh 59) beat Alvaston & Boulton 123 all out [27.4 overs] (A Azam 34, C McIlroy 30, P Allen 6-47) by 50 runs.

Kimberley Institute 111-5 [19.1 overs] (T Rowe 43) beat Alfreton 108-4 [25 overs] by 5 wickets.

Mansfield Hosiery Mills 154 all out [45.3 overs] (M Wood 37, I Wright 34, S Chilman 3-29, T Wood 5-37) lost to Ticknall 155-2 [35.5 overs] (P Borrington 59*, Z Abbas 72*) by 8 wickets .

Marehay 74-5 [19.2 overs] (P Dawson 3-38) beat Lullington Park 73 all out [27.3 overs] (B Gartside 4-15) by 5 wickets.

Spondon 77-6 [21.4 overs] (S Brodrick 3-34) beat Dunstall 75 all out [17.4 overs] (B Whitehouse 31, T Williams 4-28) by 4.

BASSETLAW AND DISTRICT CRICKET LEAGUE - JUNE 28

Championship

At Sheffield Road: KILLAMARSH (0) 73 all out (Richard Hodgkinson 6 for 29) lost to PAPPLEWICK & LINBY (20) 75 for 2 (Alex Lloyd 47 n.o.) by eight wickets.

At Stone Close: GLAPWELL (6) 262 for 5 (Luke Smith 121, Steve Gooding 72) lost to KIVETON PARK (18) 263 for 6 (Adam Whiteley 65, Tom Haslam 80, Alex Gilbert 53) by four wickets.

Division Two

At Park Avenue: ORDSALL BRIDON 2nd (16) 189 for 6 (Ashley Corrie 47, Adam Sedgwick 39) drew with GLAPWELL 2nd (5) 132 for 6 (Nick Bircumshaw 32 n.o., Andy Legg 4 for 25).

At Barnes Park: MILTON (0) 52 all out (Craig Dawes 5 for 22, Ash Walters 4 for 28) lost to GRASSMOOR (20) 53 for 0 by ten wickets.

At Hall Lane: KILLAMARSH 2nd (5) 191 for 7 (Mike Long 56, Adam Jessop 63, Neil South 3 for 31) lost to PAPPLEWICK & LINBY 2nd (19) 192 for 4 (Tom Simpson 79, Michael South 62, Tom Shaw 30 n.o.) by six wickets.

Division Four

At Clumber Park: CLUMBER PARK 2nd (17) 219 for 6 (Tom Rix 35, Mike Cox 58, Matthew Lyon 50) drew with CLAY CROSS (6) 158 for 7 (Graham Turner 46, Andrew Parker 36, Tom Smedley 31 n.o., Andy Smith 4 for 36).

Division Five

At Main Street: MILTON 2nd (20) 251 for 7 (Neil Soper 134 n.o., Alex Grimshaw 42) beat GRASSMOOR 2nd (3) 82 all out (Mike Handy 3 for 12) by 169 runs.

At Marsh Lane: MISTERTON (1) 60 all out lost to SOUTH NORMANTON (20) 62 for 3 by seven wickets.

Division Seven

At Debdale Lane: SHERWOOD 2nd (20) 107 all out beat GLAPWELL 3rd (4) 64 all out by 43 runs.

At Recreation Drive: SHIREBROOK v CLIPSTONE 2nd – Match cancelled owing to Clipstone 2nd inability to raise a team. Awaiting management Committee’s decision.

MANSFIELD AND DISTRICT CRICKET LEAGUE - JUNE 29

Premier Section

At Park Lane:GLAPWELL (20) 151 (A. Sanderson 34, J. Atkin 4-9) beat FARNSFIELD (6) 146

(C. McKenzie 75*, J. O’Connor 3-27) by 5 runs.

At Haydon Lane: ECKINGTON (0) 104 (J. Allsop 38, G. Judd 3-19, M. Thompson 3-26) lost to HUCKNALL (20) 107-2 (G. Campbell 69*) by 8 wickets, Rain affected 35 over match.

Section 1

At Silkstone Road:FRECHEVILLE COMMUNITY (17) 180-7 (D. Ratcliffe 52, D. Froggatt 42*, R. Bolstridge 4-36) drew with ASHOVER (7) 146-8 (M. Wattret 53, D. Mines 4-19)

At Barnes Park: ASTON HALL (18) 279-7 (T. Saxilby 128) drew with GRASSMOOR 185-9 (9) (C. Fletcher 113)

Section 3

At Debdale Lane: SHERWOOD (0) 67 R. Donally 4-0) lost to KILLAMARSH (20) 68-1 by 9 wickets.

Section 4

At Alfreton Park: ALFRETON (20) 174-7 (J. Fletcher 53, C. McGee 3-23) beat MANSFIELD II (6) 167 (D. Colley 47, P. Bickmore 33*, J. Fletcher 3-20) by 7 runs.

At Christchurch Meadows: BELPER MEADOWS (17) 270-4 (D. Kelly 94*, J. Slater 75, J. Fowler 51) drew with SOUTH NORMANTON (7) 186-7 (C. Green 80, J. Wilkinson 67, J. Slater 3-15, M. Robinson 3-50)

At Cutthorpe Park: CUTTHORPE (1) 128 (L. Sadler 35, W. Newton 34, T. Mainprize 6-29) lost to CALOW (20) 129-2 (J. Javis 60*, D. Moss 31) by 8 wickets.

At Middleton: HOLLINSEND (20) 186 (R. Sharpe 76, S. Lowe 3-31) beat WIRKSWORTH & MIDDLETON (4) 107 (D. White 37, S. Vessey 4-14) by 79 runs

Section 5

At The Abbey: ASHOVER II (0) 30 (C. Cooke 4-6, L. Cristie 4-9) lost to BYRON ABBEY (20) 31-2

(G. Devonshire 17) by 8 wickets.

At Queens Park: C C WALESWOOD (16) 180-8 (Masood 81, B. Kirk 3-26) drew with CHESTERFIELD (7) 152-5 (J. Colton 56*, C. Worthy 34, Safraz 3-18)

At Kingsway Park: SHIREBROOK (20) 60 (R. Herring 3-29, N. Shafiq 5-20) beat KINGSWAY PARK (4) 39 (G. Smedley 4-14, C. Tansley 5-15) by 21 runs.

Section 6

At Main Street: LANGWITH (20) 138-9 (A. Gascoyne 43, D. Humber 25, J. Crowther 3-10) beat CLAY CROSS (4) 35 (J. Crowther 28, G. Parsons 3-10, R. Ford 2-9, C. Bytheway 2-8) by 103 runs.

At The Parish Ground: CLOWNE TOWN (18) 241-4 (D. Steers 112, A. White 59, E. Kinsey 45*) drew with SELSTON (7) 209-9 (D. King 50*, M. Cope 3-45, G. Hildridge 3-47)

At Crays Park: SWANWICK (20) 184 (A. Poulter 86, J. Woodthorpe 31, P. Henstock r4-15, Z. Collins 3-43) beat DRONFIELD WOODHOUSE SUNDAY XI (4) 97 (M. Hayman 30, M. Earnest 3-6) by 87 runs.