VIDEO: Cricket action from around the grounds

We have action from Chesterfield’s Royal London Cup clash with Doncaster Town, Eckington and Duffield, Clay Cross and Codnor, Chesterfield 2nds and Holmewood and more.

RESULTS

CRICKET Clay Cross v Codnor, Codnor batting.

CRICKET Clay Cross v Codnor, Codnor batting.

CHESTERFIELD & DISTRICT MIDWEEK CRICKET LEAGUE

CUP

SECTION 1

Match played at Dronfield: Visitors Holmesfield batted first and reached a total of 147 all out, with top scorers being W Helliwell 26 J Poste 25 J Pearson 24 and A Holmes 22. Pick of the bowlers for Dronfield Woodhouse were L Braddock 2-10 T Stanwyx 2-16 and C Timms 2-17. Dronfield then finished on 1190-6 with L Braddock 30 and Andy Timms 20 not out. Holmesfield’s wicket takers were N Crapper 2-3 M Crapper 1-8 and A Holmes 1-21.

SECTION 2

Match played at Holmewood: Apperknowle thanks mainly to P Lochlin 25 and M Chedgey 18 scored 129-6 in their allotted overs. Best bowling figures for Holmewood were D Dickens 1-8, A Horton 1-10 and M Hickton & L Slater both 1-18. In the closest match of the week Holmewood ended on 124-7 just 5 runs short with S Dolling and H Sharman Davis scoring 27 and J Taylor 25. Best bowling figures for Apperknowle were J Thompson 1-3 L Owen 1-8.

Match played at Morton: With both M Keshwala and L Illingworth 27 and D Brignall 17 Tupton RUFC reached a total of 124-7. Pick of the bowling figures for Morton were S Wood 2-6, J Clarke 1-5, J Lomas 1-9 and T Nicholson 1-14. Morton then closed on 125-5 with B Matthews 26, J Warsop 25 and J Maltby and R Hadfield 23. The only wicket takers for Tupton RUFC were B Vermillian 1-10, B Curry 1-11 and M Keshwala 1-13.

Match played at Castle Leisure: Wingerworth thanks to M Haw 28. E Grant 26 and M Grant 25 reached a total of 128-7. Best bowlers for BALGO were J Staniforth 1-4, S Turner 1-11 and J Burdett 1-8. BALGO were then bowled out for 92 with S Patel 25. Pick of the bowlers were J Grant 2-1,

R Grant 2-3 and J Stanley 2-8

SECTION 4

Match played at Hardwick Hall: In their allotted overs Chesterfield Barbarians scored 195-5 with D Atkin & J Fletcher 28, M Griffiths 27 and A Woodhouse, B Fletcher and D Forbitt all 25. 
A Carpenter 1-10 and R Palfreyman 1-13 were best bowlers for NFU.

In reply NFU scored 95-7 with A Carpenter reaching 27. For Barbarians A Woodhouse took 1-4 M Winson 1-5 and N Fletcher 1-12.

derbyshire premier & county League - june 21 & 22

Beechwood Mazda ECB Premier League

Alfreton (15pts) 199-8 [50 overs] (M Stokes 51, T Bentley 30, M Clewley 3-46, S Brodrick 3-50) drew with Dunstall (11pts) 196-9 [50 overs] (J Benstead 73, M Gouldstone 47, E Savidge 3-34, B Slater 3-43).

Denby (8pts) 201-5 [50 overs] (R Hassan 82*, G Cork 43) drew with Alvaston & Boulton (18pts) 291-6 [50 overs] (B Godleman 147, C McIlroy 103)

Lullington Park (9pts) 161-7 [50 overs] (M Walters 52) drew with Marehay (17pts) 221 all out [49.1 overs] (D Palmer 38, R Peat 43, J Kyte 47, B Perry-Taylor 46, P Dawson 4-50).

Ockbrook & Borrowash (27pts) 252 all out [50 overs] (A Dixon 72, C Keable 37, Z Abbas 5-65, S Chilman 3-34) beat Ticknall (6pts) 141 all out [46 overs] (W Durston 3-35, J Clarke 5-32) by 111 runs.

Spondon (27pts) 209-7 [50 overs] (B Ashdown 58, J Brear 69, J Ashdown 48) beat Sandiacre Town (5pts) 162 all out [44.3 overs] (J Chapman 44, M Conway-Jones 40*, J Ashdown 4-45, C Windmill 4-51) by 47 runs.

Swarkestone (27pts) 319-6 [50 overs] (C Durham 31, T Hamilton 42, W White 90, T Knight 103*, B Gladwin 3-88) beat Chesterfield (5pts) 174 all out [43.3 overs] (B Slater 85, B Dilks 4-47, H White 3-31) by 145 runs.

Play Straight Cricket Division 1

Clifton (27pts) 266-7 [50 overs] (W Wilson 70, J Barnes 30, F Khan 68, A Chand 36, M Chambers 3-93) beat Ilkeston Rutland (3pts) 123 all out [30.1 overs] (D Smit 48, R Green 31) by 143 runs.

Eckington (27pts) 281-9 [50 overs] (S Nicholas 35, K Heyns 91, L Musslewhite 66, A Short 3-85) beat Duffield (4pts) 90 all out [27.5 overs] (K Heyns 3-18, T Dawson 4-30) by 191 runs.

Elvaston (19pts) 282-3 [50 overs] (M Gawthrop 160., G Charlesworth 35, Z Callaghan 50) drew with Matlock (8pts) 228-9 [50 overs] (K Leatherday 53, R Lowe 58, H Hussain 33, K Hussain 5-57).

Quarndon (27pts) 250-7 [50 overs] (B Spendlove 36, N Dumelow 74, R Haider 41, C Percival 32*, C Bulliomore 3-40) beat Staveley Welfare (3pts) 94 all out [30.3 overs] (A Wiles 45, R Haider 6-27) by 156 runs.

Rolleston (27pts) 150-5 [34.2 overs] (G Marshall 45, A Britton 51, M Sibert 4-75) beat Sawley & LE Park (3pts) 148 all out [47.4 overs] (G Birley 40, M Zaroob 7-26) by 5 wickets.

Stainsby Hall (6pts) 195 all out [50 overs] (J Else 30, D Sarter 3-28) lost to Cutthorpe (22pts) 199-7 [44.3 overs] (A Thompson 45, M Cluer 54, D Sarter 31, J Else 5-49) by 3 wickets.

Flint Bishop Division 2

Ambergate (18pts) 219 all out [45.3 overs] (J McIver 103, S Ahmed 55, H Duckles 4-77) drew with Nutbrook (9pts) 147-6 [46 overs] (M Magann 71, J Nicholas 3-28).

Aston-on-Trent (16pts) 179 all out [45.1 overs] (F Shabbir 42, A Sohail 32, L Brown 4-32, C Neagle 3-45) drew with Trentside (13pts) 175-8 [46 overs] (J Bassett 59, M Khan 5-42).

Langley Mill Utd (14pts) 205-8 [47 overs] (N Wing 53, P Bailey 34, O Broadway 4-51, S Van Daesdonk 3-67) drew with Alrewas (17pts) 226 all out [44.3 overs] (J Jones 71, G Wooley 36, A Bacon 3-19)

Rolls Royce Leisure (22pts) 192-4 [22.5 overs] (S Alam 39, R Fazal 98*, G Brandrick 4-44) beat Ockbrook & Borrowash (6pts) 187 all out [42.5 overs] (G Rimmington 73, R Walker 43, S Kamuni 5-33, R Fazal 4-21) by 6 wickets.

Sandiacre Town (27pts) 106 all out [40.5 overs] (J Harper 30, P Hort 3-37, L Barrow 3-22) beat West Hallam WR (6pts) 103 all out [23.3 overs] (M Tatler 44, J Harper 4-36, A Taylor 4-5) by 3 runs.

Tutbury (27pts) 278-4 [46 overs] (S Wesson 73, C Watson 47, R Ellerington 33, P Edwards 39) beat South Wingfield (7pts) 203 all out [45.1 overs] (S Shuttleworth 42, M Sultan 81, D Bennett 3-56, R Ellerington 4-60) by 75 runs.

Technical Turf Division 3

Clowne Town (15pts) 197-6 [46 overs] (A White 90*, S Fisher 3-49) drew with Brailsford (11pts) 190-7 [46 overs] (C Fisher 39*, D Bould 39, D Player 36, J Womble 3-41).

Derby Congs (22pts) 181-7 [35 overs] (M Kaleem 37*, M Waseem 36, M Ayaz 30, B Johal 3-37) beat Swarkestone (7pts) 177-6 [46 overs] (A Lancaster 56, B Johal 36) by 3 wickets .

Morton Colliery (10pts) 193-7 [46 overs] (B Matthews 49, D Greaves 34*, P Holmes 44*, R Hodson-Walker 5-71) drew with Lullington Park (17pts) 231-6 [46 overs] (W Arnold 82*, J Cain 106, D Greaves 4-51, including hat-trick).

Shipley Hall (5pts) 114 all out [31.5 overs] (M Thompson 4-12, D Whitworth 3-14) lost to Hilton (27pts) 209-9 [46 overs] (M Gregson 38, T Rushby 88, J Parkin 4-31) by 95 runs .

Walton-on-Trent (18pts) 247-5 [46 overs] (E Chapman 128, D Preston 42, L Hemingway 31*, J Hardwick 3-55) drew with Denby (8pts) 183-7 [46 overs] (S Mann 52, G Wilson 46, P Preston 3-59).

Croots Farm Shop Division 4N

Chesterfield (8pts) 241-9 [46 overs] (J Colton 41, A McCarroll 53, P Goodwin 69, J Horton 3-49, G Horton 3-54) lost to Holmewood (27pts) 242-6 [45.3 overs] (N Suleman 32, G Horton 72, M Ryalls 78*, S Jamil 3-68) by 4 wickets.

Chesterfield Barbarians (8pts) 267-6 [46 overs] (A Woodhouse 34, M Griffiths 76, J Gavan 53, M Wagstaff 38*) lost to Heanor.

Town (22pts) 270-6 [42.3 overs] (A Brear 54, A Harchuk 58, A Reid 42, R Lakmal 31, K Barber 36, S Hoole 3-71) by 4 wickets.

Clay Cross (8pts) 164 all out [48.3 overs] (J Carley 39, N Sparham 5-39, J Melbourne 4-17) lost to Codnor (27pts) 187 all out [40.4 overs] (D Colson 44, L Colledge 36, J Woolley 57, A Rehman 5-45, M Hussain 4-48) by 23 runs .

Duffield (3pts) 115 all out [24.5 overs] (P Jordan 43, N Fearn 7-48) lost to Darley Dale (27pts) 217-4 [46 overs] (A Paulette 89, C Elliott 48*) by 102 runs.

Marehay (22pts) 111-3 [29.3 overs] (J Spray 32*) beat Riddings (2pts) 108 all out [44 overs] (C Bradder 4-26) by 7 wickets.

Swanwick Hall (5pts) 150-8 [46 overs] (A Poulter 33, R Patel 4-24) lost to Langley Mill Utd (27pts) 154-5 [42 overs] (A Tullett 45, N Wright 37, R Parsons 3-34) by 5 wickets.

(SUN) Chesterfield (27pts) 291-7 [46 overs] (J Colton 165, C Worthy 51) beat Duffield (5pts) 137 all out [41 overs] (P Jordan 54, T Birtwistle 37, C Worthy 5-31) by 154 runs.

CN Wright (Codnor) Butchers Division 5N

Belper Amateurs (16pts) 223-6 [46 overs] (S Dymond 44, C Maleham 43, J Deeming 77*, D Lincoln 3-69) drew with Darley Abbey (12pts) 205-6 [46 overs] (Tim Pickup 102, A Brierley 32, P Spencer 4-56).

Belper Meadows (22pts) 170-4 [33.5 overs] (B McGonigal 59, J Slater 41, Paul Standring 3-43) beat Sandiacre Town (5pts) 167 all out [45.1 overs] (G Domleo 37, R Burne 37, M Shuttleworth 47, D Jenkins 4-40) by 6 wickets.

Denby (18pts) 222-4 [46 overs] (B Chapman-Lilley 39, T Mounsey 29, B Bullock 31, J Painter 40, N Clarke 37*) drew with Ashover (9pts) 181-8 [46 overs] (R Bolstridge 57, E Turner 30, J Nutt 44, R Cherry 3-54).

Ilkeston Rutland (13pts) 234-9 [46 overs] (R Clarke 67, D Jones 51, A Slater 38, T Deane 5-52) drew with Allestree (17pts) 235-9 [46 overs] (B Sarton 58, M Probart 55, A Slater 5-64).

Selston Town (7pts) 199 all out [44.5 overs] (C Pratt 73, J Lindley 57, J Balfour 3-48, W Dye 4-45) lost to Eckington (27pts) 215-7 [46 overs] (D States 74, J Balfour 61) by 16 runs.

South Wingfield (6pts) 169-9 [48 overs] (A Briggs 63) drew with Alfreton (20pts) 301-4 [44 overs] (J Fletcher 55, J Clarke 110).

Geoff Cox Cars Division 6N

Marehay (6pts) 133-7 [46 overs] (N Dods 37) drew with Wingerworth S (17pts) 198-5 [46 overs] (Sproson 33, J Grant 53*, J Longdon 4-55)

Matlock (4pts) 94 all out [30.3 overs] (T Watkinson 33, R Wood 5-37, A Cresswell 3-9) lost to Stainsby Hall (27pts) 192-9 [46 overs] (S Torr 41, C Ottewell 43, D Humphries 41*, R Shah 3-13) by 98 runs.

Nutbrook (8pts) 217-7 [46 overs] (M Witham 72, R Mcgrath 54, P Thompson 3-65) lost to Morton Colliery (22pts) 221-7 [45.5 overs] (D Caunp 89*, E Williamson 63, B Dawes 3-56) by 3 wickets.

Stanton Elks (27pts) 138 all out [41.4 overs] (M Sisson 55, C Paterson 6-22) beat Ambergate (5pts) 62 all out [35.3 overs] (S Law 3-4, T Windley 3-28) by 76 runs .

Staveley Welfare (11pts) 134-9 [46 overs] (R Brown 33, D May 32*, P Bennett 7-36) drew with Clowne Town (14pts) 148 all out [45.4 overs] (B Holmes 89, B Lodge 32, C Lynam 4-56, J Bullimore 3-26, P May 3-31).

West Hallam WR (6pts) 195-8 [46 overs] (J Bostock 37, R Lathbury 51, H Page 33) drew with Wirksworth & Middleton (20pts) 298-3 [46 overs] (D Gretorex 71, N Taylor 31, D Hopkinson 37, L Duffy 79*, J Brierley 65*).

Marston’s Pedigree Division 7N

Ashover (16pts) 178 all out [46 overs] (A Flint 37, G Hatton 3-45) drew with Pilsley (12pts) 170-9 [46 overs] (I Worthy 34, S Eaton 47, R Roddis 3-38, A Lloyd 3-27).

Cutthorpe (22pts) 83-1 [17.5 overs] (L Sadler 32*) beat Mugginton (0pts) 82 all out [34.3 overs] (A Knowles 3-21) by 9 wickets.

Darley Dale (22pts) 96-7 [34.2 overs] (S Beastall 4-31) beat Cromford Meadows (3pts) 93-8 [46 overs] (A Cramp 3-27) by 3 wickets.

Heanor Town (16pts) 258-2 [43 overs] (M Fletcher 52, P Barlow 100*, P Fletcher 88*) drew with Swanwick Hall (10pts) 240-6 [49 overs] (D Kersaw 56, R Leam 36, I Pacey 71, C Kerry 38*, A Mann 3-65).

Riddings (17pts) 186-8 [46 overs] (F Lowe 53, M Green 3-41) drew with Shipley Hall (10pts) 156-9 [46 overs] (S Cokayne 45, S Literski 5-46).

Stanton by Dale (22pts) 80-0 [23.1 overs] (S Sharma 43*) beat Clay Cross (0pts) 77 all out [35.3 overs] (L Hawley 5-12) by 10 wickets.

Boolers Division 8N

Alfreton (12pts) 214-7 [46 overs] (Priestley 32, N Clarke 52, R Robbins 32, N Parkin 3-50) drew with Butterley Utd (16pts) 223-7 [46 overs] (S Parking 55*, N Clarke 3-40).

Awsworth (7pts) 120-9 [46 overs] (C Balmforth 34, M Green 3-23, P Nightingale 3-21) drew with Belper Amateurs (18pts) 191-9 [46 overs] (J Turner 32, A Cutters 36, R Deeming 66*, R Gadsby 3-20).

Quarndon (16pts) 189-5 [46 overs] (A Green 77*, L Johnson 51, J Lacey 3-41) drew with Denby (9pts) 171-8 [46 overs].

Wirksworth & Middleton (22pts) 220-1 [42.5 overs] (L Murphy 108, J Thompson 72) beat Ockbrook & Borrowash (5pts) 218 all out [46 overs] (L Rimmington 92, J Cowley 47, K Williams 5-58) by 9 wickets.

Marston’s Pedigree Division 9N

Allestree (22pts) 54-0 [5.3 overs] (D Tee 31*) beat Selston Town (0pts) 51 all out [23 overs] (J Chawner 5-12, D Tee 3-6) by 10 wickets.

Eckington (3pts) 149 all out [34 overs] (A Gleadall 35, K Madison 6-44) lost to Ilkeston Rutland (22pts) 151-3 [35.5 overs] (D Law 42*) by 7 wickets.

Holmewood (22pts) 170-7 [30.1 overs] (M Hickton 51, D Gray 44, A McGinley 4-49) beat Stanton Elks (6pts) 168-8 [46 overs] (R Coy 45, T Henshaw 45, L Slater 3-31) by 3 wickets .

Nutbrook (27pts) 263-6 [46 overs] (A Hodgkinson 35, D Kerry 31, D Noon 45, G Woods 105*) beat Clowne Town (4pts) 104 all out [34.1 overs] (R Bennett 37, J Jackson 31, D Noon 4-11, G Whitehead 4-8) by 159 runs.

Spondon (20pts) 229-6 [46 overs] (S Baines 103, T Forrester 34, K Charavathy 3-66) drew with Calow (6pts) 125-8 [46 overs] (G Mainprize 64, W Parker 3-37, K Wildgoose 3-17).

West Hallam WR (3pts) 147 all out [44.2 overs] (H Porter 42, B Clarkson 32, T Wright 3-27, S Wright 3-20) lost to South Wingfield (22pts) 149-2 [32.2 overs] (T Wright 89*) by 8 wickets.

Marston’s Pedigree Division 10N

Butterley Utd (27pts) 190-6 [43 overs] (D Arrowsmith 47, B Powdrill 38, T Sheldon 59*, S Ficken 3-45) beat Sawley & LE Park (3pts) 38 all out [19.4 overs] (B Powdrill 4-17) by 152 runs .

Cutthorpe (27pts) 273-2 [46 overs] (A Callaghan 140*, S Barlow 69) beat Stanton by Dale (4pts) 164 all out [40.5 overs] (K Mahajan 37, D Powick 40, C Barlow 3-51) by 109 runs.

Darley Dale (4pts) 53 all out [19 overs] (A Razaq 3-12, A Walker 4-12) lost to Mickleover (27pts) 207-8 [46 overs] (T Rance 86, K Iqbal 30*, D Marsden 3-38) by 154 runs .

Kirk Langley (27pts) 224-5 [45.5 overs] (S Whitehurst 43, S Middleton 109, S Jackson 39*) beat Breadsall (7pts) 223-8 [46 overs] (E Watts 47, D Maginnis 41, I Gilbert 34) by 5 wickets.

(SUN) Darley Dale (22pts) 101-2 [24.4 overs] (E Hitchcock 42) beat Cromford Meadows (1pt) 97 all out [37.2 overs] (B Waterfall 34, J Bittles 7-17) by 8 wickets.

bassetlaw & district cricket league - june 21

championship

At Caythorpe: KILLAMARSH (7) 205 all out (Steve Ludlam 97, Edward Clarke 4 for 47, Andrew Staszkiewicz 4 for 51) lost to CAYTHORPE 2nd (20) 206 for 8 (James Hemmings 50, Oliver Clarke 46, Andrew Staszkiewicz 46, Aaron Green 4 for 47) by two wickets.

At Park Avenue: GLAPWELL (2) 107 all out (Danny Bircumshaw 40, Amila Perera 7 for 8) lost to ANSTON (20) 108 for 5 (Callum Smith 54 n.o.) by five wickets.

Division Two

At Sheffield Road: KILLAMARSH 2nd (1) 82 all out (Craig Dawes 4 for 20, Chris Fletcher 3 for 20, Adam Bedford 3 for 10) lost to GRASSMOOR (20) 84 for 4 (Andy Woolven 33 n.o., Luke Sellers 3 for 29) by six wickets.

At Stone Close: KIVETON PARK 2nd (1) 68 all out (Jamie O’Connor 7 for 28) lost to GLAPWELL 2nd (20) 69 for 3 by seven wickets.

Division Four

At Egstow Quarry: ANSTON 3rd (1) 73 all out (David Crabtree 4 for 17, Richard Carter 4 for 21) lost to CLAY CROSS (20) 75 for 3 (Ian Sims 34 n.o.) by seven wickets.

Division Five

At Barnes Park: MANSFIELD 3rd (17) 195 all out drew with GRASSMOOR 2nd (8) 158 for 8.

At Chestnut Drive: SOUTH NORMANTON (20) 223 for 3 (Joe Wilkinson 109 n.o.) beat WHITWELL 2nd (1) 116 all out (Rajiv Sharma 5 for 42, Jordan Coope 3 for 20) by 107 runs.

Division Seven

At Park Drive: SHIREBROOK (16) 247 all out (Dave Humber 107, Liam Downs 37, Sudipto Ghosh 3 for 44, Andy Carter 4 for 43) drew with BLYTH 2nd (4) 66 for 6 (Craig Tansley 3 for 5).

At Seventh Avenue: KILLAMARSH 3rd (3) 169 for 8 (Peter Burgess 39, Troy Greveson 42, Greg Gregory 36, Nathan Flowers 4 for 47) lost to CLIPSTONE 2nd (18) 171 for 2 (Nathan Flowers 47, Paul Millns 63 n.o., Matt Duffin 44 n.o.) by eight wickets.

At Villas Road: GLAPWELL 3rd (3) 108 all out (Steve Hawkins 32, Haider Jawad 4 for 30) lost to WALESWOOD 2nd (20) 112 for 7 (Coner Harris 30, Steve Hawkins 4 for 45) by three wickets.

mansfield & district cricket league - june 22

Premier

At Station Lane: ECKINGTON (18) 234-5 (A. Bridgman 58, K. Heynes 91, A. Gledhall 37) drew with FARNSFIELD (8) 201-9 (C. McKenzie 92, J. Smith 47, A. Gledhall 5-36).

At Park Lane:GLAPWELL (20) 208-5 (S. Gooding 80*, M. Page 32, L. Smith 35, W. Root 4-31) beat SHEFFIELD COLLIEGIATE (4) 142 (W. Root 57, D. Bircumshaw 4-20) by 66 runs.

Section One

At Barnes Park: COAL ASTON (17) 262-6 (J. Cooper 88) drew with GRASSMOOR (8) 256-8 (C. Fletcher 143).

At The John Fretwell Sports Ground: WELBECK II (17) 361-5 (R Stroh 150, A. Marchant 73*, J. Spitzer 59, D. Hunt 50) drew with ASHOVER (7) 172-8 (E. Dickens 56, R. Stroh 3-14).

Section Two

At The Old Colliery: MORTON (18) 190-8 (J. Stone 84*, P. Holmes 69, M. Cooke 3-39, M. Linacre 3-52) drew with CRESWELL (8) 163-9 (M. Linacre 55, M. Cooke 38, P. Holmes 4-23).

At Holme Lane: TEVERSAL (8) 232 (C. Hewitt 110, C. Hewitt 43, K. Mitchell 3-52, S. Shuttleworth 4-32) lost to SOUTH WINGFIELD (20) 234-9 (J. Drizon 51, S. Shuttleworth 42, K. Mitchell 30) by 1 wicket.

Section Three

At Sheffield Road: WHISTON PCCC (20) 242-2 (J. Strickland 133*, L. Sansome 57, R. Edley 5-20) beat KILLAMARSH (0) 101 (B. Williams 37) by 141 runs.

At Toby Carvery: CHESTERFIELD BARBARIANS (6) 207 (M. Griffith 112, J. Fletcher 46, A. Burkinshaw 5-39) lost to PARKHEAD (20) 211-6 (A. Vinall 119*, J. Carrington 48) by 4 wickets.

At Park Drive: BLIDWORTH (2) 118 (R. Watts 5-34) lost to SHIREOAKS (20) 119-6 (M. Loates 63) by 4 wickets.