Unbeaten century from Cork is not enough for Denby in Derbyshire Premier

Belper Meadows' Chris Whitely takes a catch behind the wicket of the bowling of Matt Jones
Belper Meadows' Chris Whitely takes a catch behind the wicket of the bowling of Matt Jones

An unbeaten century from Greg Cork wasn’t enough for Denby, as they lost by 10 wickets at the Grange, in the Derbyshire Premier.

Denby lost to third placed Ticknall, who are still in with a shot at the Premier championship title.

The manner of the defeat will smart, not least for batsman Cork, who made an unbeaten 117 in Denby’s respectable total of 250-6.

Cork hit 12 fours and three sixes, facing 122 balls.

Michael Mitchell made 48 before he was run out, with Alexander Eyre adding 22 and Daniel Burgoyne 21.

In reply, Ticknall’s openers were imperious.

Tom Wood hit 126 from 149 balls, with partner Paul Borrington making 112 from 126 deliveries.

Ticknall didn’t lose a single wicket on their way to a total of 254.

In Division One, Duffield won by seven wickets.

Opponents Ilkeston Rutland were skittled for 139, J. Wizniecka-Wells (5-44) and B. Patterson (4-57) doing the damage for Duffield.

Three wickets were lost in pursuit of the total, Duffield passing it in 27.1 overs.

The result put distance between second placed Duffield and third placed Ilkeston Rutland.

Cutthorpe remain top of the table, just 24 points ahead of Duffield.

Amerbgate are rooted to the bottom of the division, after Saturday’s 150-run defeat by Alfreton at The Hurt Arms Ground.

Batting first, Alfreton had their way with the Ambergate attack, amazzing 339 for the loss of six wickets before declaring.

Umer Mustafa was the pick of the bowlers, taking 3-78, while David Nightingale took 2-92.

In reply, Ambergate reached 189 before their were bowled out.

Rob Heath top scored with 57 before he was caught off the bowling of Ashley Holland.

David Whiteley (36), Phillip Tomlinson (31) and Phil Mason (29) tried to keep Ambergate in with a chance, but were ultimately unsuccessful.

Division Five North side Belper Amateurs went down by five wickets to Selston Town, the side directly below them in the table in sixth position.

The Belper side made 162 in their innings before they were dismissed.

Stephen Dymond was the only batsman to settle in, making 62.

Frank Watson added 31 runs, but no one else managed more than 16.

Selston, in reply, lost five wickets on their way to the required total.

Josh Pickering took 2-42 for Belper Amateurs.

In the battle of the top two sides, Belper Meadows had a losing draw with leaders Ashover.

Ashover were bowled out for 183, but Meadows could only reach 129 in their innings, and the game ended with them eight wickets down.

Dan Kelly took 3-29 for Belper, while Russell Cooke hit 96 runs for Ashover.

Results

Beechwood Mazda ECB Premier League: Chesterfield (11pts) 259-8 [50 overs] (B Slater 101, M Higginbottom 50*, M Bird 36, L Wharton 5-46, K Dean 3-94) drew with Ockbrook & Borrowash (16pts) 278-5 [50 overs] (M Cassar 98, C Keable 76*, R Bramwell 39) Ockbrook & Borrowash deducted 1 point for slow over rate

Dunstall (27pts) 213-7 [50 overs] (J Benstead 91, D Spasic 49) beat Alvaston & Boulton (5pts) 155 all out [46.5 overs] (C McIlroy 50, K Dorka 36, S Scrimshaw 5-33, G Bulpitt 3-31) by 58 runs

Eckington (4pts) 145-9 [50 overs] (Archie Gleadall 55, P Allen 4-22) lost to Spondon (27pts) 146-6 [42.4 overs] (J Brear 45, A Dixon 40, R Cartwright 3-37) by 4 wickets

Quarndon (27pts) 269-7 [50 overs] (B Spendlove 121, Ali Khan 63, A Rollins 45, H White 3-55) beat Swarkestone (8pts) 268-9 [50 overs] (W White 78, Poynton 75, A Zazai 4-53, D Lean 3-59) by 3 wickets

Sandiacre Town (7pts) 214-9 [50 overs] (O Swann 78, J Jordison 35*, J Goodwin 5-48, N Richards 3-54) lost to Lullington Park (22pts) 215-7 [47 overs] (S Nasir 66, J Doherty 64) by 3 wickets

Ticknall (27pts) 254-0 [45.1 overs] (T Wood 126*, P Borrington 112*) beat Denby (5pts) 250-6 [50 overs] (G Cork 117*, M Mitchell 48) by 10 wickets

Play Straight Cricket Division 1: Alrewas (27pts) 204 all out [45.3 overs] (T Chapman 55, S Van Daesdonk 53, D Jacobs 3-61, J Harrold 3-40) beat Elvaston (6pts) 147 all out [44.3 overs] (M Heafield 34, O Broadway 4-41, S Van Daesdonk 3-36) by 57 runs

Ambergate (6pts) 189 all out [36.3 overs] (D Whiteley 36, R Heath 57, P Tomlinson 31, G Waterfall 3-56) lost to Alfreton (27pts) 339-6 [45 overs] (G Waterfall 62, J Aspinall 123, A Mace 32, A Holland 39*, U Mustafa 3-78) by 150 runs

Clifton (5pts) 159 all out [49.2 overs] (M Tariq 3-49, M Smyth 3-48) lost to Stainsby Hall (27pts) 160-6 [44.3 overs] (T Pickup 37, M Tariq 59, C Ogilvie 3-29) by 4 wickets

Ilkeston Rutland (2pts) 139 all out [41.2 overs] (A Flindall 39*, B Patterson 4-57, J Wozniecka-Wells 5-44) lost to Duffield (22pts) 141-3 [27.1 overs] (P Bakel 31) by 7 wickets

Matlock (6pts) 161-6 [51 overs] (M Burton 52, A Paulett 44, J Savage 3-63) drew with Cutthorpe (19pts) 271-7 [48.1 overs] (A Butt 53, J Savage 128, E Lander 3-82)

Rolleston (19pts) 278-4 [50 overs] (M Zaroob 134, T Liversage 88*) drew with Marehay (8pts) 212-9 [50 overs] (S Lee 89, L Nelson 3-43)

Marston’s Pedigree Division 2: Langley Mill Utd (27pts) 244-8 [45.5 overs] (J Salmons 65, A Tullett 49*, B White 4-53, R Owen 3-50) beat Sawley & LE Park (9pts) 241-8 [46 overs] (R Lawton 52, D Brown 42, S Lacey 6-60) by 2 wickets

Nutbrook (27pts) 307-6 [36 overs] (M Chambers 84, R Markram 60, R Henshaw 57, T Bentley 53, M Ayub 3-37) beat Aston-on-Trent (3pts) 87 all out [23.3 overs] (F Shabbir 34, D Brooks 5-29, R Markram 3-30) by 220 runs

Ockbrook & Borrowash (18pts) 312-5 [44 overs] (B De Vos 31, S Rey 45, M Wood 82, G Morgan 125) drew with Rolls Royce Leisure (9pts) 245-6 [48 overs] (A Patel 52, R Ahmed 41, S Venkalappa 60*, O Gough 3-61)

South Wingfield (7pts) 179 all out [36.5 overs] (C Dunn 46, L Mitchell 34, J Rowland 4-53) lost to Wirksworth & Middleton (27pts) 294-7 [46 overs] (J Rowland 54, B Perry-Taylor 32, J Allen 91*) by 115 runs

West Hallam WR (27pts) 275-7 [46 overs] (M Tatler 114, T Brandrick 33, B Haycock 53, J Standring 4-63) beat Sandiacre Town (3pts) 78 all out [21.5 overs] (C Cruz 6-7) by 197 runs

Technical Turf Division 3: Abbots Bromley (27pts) 179 all out [44.3 overs] (D Yeomans 38, S Rashid 42, K Hancot 4-58) beat Trentside (8pts) 168 all out [43.2 overs] (R Seabourne 42, S Rashid 6-58, J Stevenson 3-26) by 11 runs

Denby (27pts) 186-9 [46 overs] (J Glover 59, J Horton 4-36) beat Holmewood (5pts) 101 all out [28 overs] (S Mann 4-28, G Cresswell 4-46) by 85 runs

Derby Congs (7pts) 185 all out [39.2 overs] (A Singh 63, M Stanwell 59, N Akhtar 4-58) lost to Tutbury (27pts) 223-7 [46 overs] (P Edwards 51, J Mccombe 41, C Skitrall 40*) by 38 runs

Elvaston (27pts) 209-6 [46 overs] (G Charlesworth 103*, R Lakmal 4-38) beat Heanor Town (5pts) 141 all out [42.2 overs] (R Lakmal 44, A Reid 34, M Clark 5-24, R Kettlewell 3-41) by 68 runs

Lullington Park (3pts) 135 all out [37 overs] (B Miller 6-41, D Player 3-12) lost to Brailsford (22pts) 137-2 [27 overs] (B Miller 48, D Player 33) by 8 wickets

Shipley Hall (9pts) 132-7 [46 overs] (J Cokayne 64) drew with Morton Colliery (18pts) 216 all out [45.4 overs] (B Matthews 44, M Adlington 36, H Wilmot 46, J Parkin 5-61)

CN Wright (Codnor) Butchers Division 4N: Alfreton (27pts) 189-9 [46 overs] (A Priestley 53, J Evans 56, T Leo 3-37, M Anderson 4-45) beat Codnor (6pts) 147 all out [29.2 overs] (B Wood 63, J Aspinall 4-22, D Robbins 3-17) by 42 runs

Clowne Town (27pts) 279-5 [46 overs] (E Kinsey 75, D Steers 56, J Womble 41, A White 35) beat Langley Mill Utd (3pts) 116 all out [38.3 overs] (D Pheasant 33, D Steers 4-17, J Fellows 3-39) by 163 runs

Darley Dale (6pts) 146-9 [46 overs] (A Lawson 5-41) drew with Chesterfield Barbarians (20pts) 257-6 [46 overs] (A Fowkes 65, S Lawson 40, M Griffiths 65, A Woodhouse 33, S Lightfort 3-65)

Duffield (4pts) 172-6 [46 overs] (P Jordan 33, L Reed 59 B Johnson 41*) lost to Quarndon (27pts) 175-2 [41.4 overs] (T Hood 83*, B Riggot 59*) by 8 wickets

Marehay (27pts) 178-9 [46 overs] (J Bradder 32, A Vickerage 46, G Wilson 34, S Hunt 5-38) beat Eckington (6pts) 148 all out [44.4 overs] (P Blair 31, C Bridgeman 39, C Bradder 3-47, H Brocklehurst 3-46, J Bradder 3-14) by 30 runs

Riddings (10pts) 228-6 [46 overs] (D North 74 R Fenn 52 G Hibbert 45, L Baddeley 3-48) drew with Chesterfield (18pts) 287-7 [46 overs] (C Hiron 83 A Jepson 52 P Goodwin 43*, R Fenn 3-76)

Viceroy Restaurant Division 4S: Alvaston & Boulton (10pts) 171-8 [46 overs] (K Imtiaz 55, D Walker 36, I Hall 3-41) drew with Etwall (17pts) 197-9 [46 overs] (K Cheetham 51, A Smith 31, I Hall 43*, A Azam 3-32)

Breadsall (17pts) 209-9 [46 overs] (T Gainey 68, Extras 30, J Holloway4-37, F Matthews 3-56) drew with Mickleover (12pts) 193-9 [46 overs] (O Dimmick 55, G Johnson 43, J Hodgkinson 30, L Hinckley 3-36)

Spondon (7pts) 181 all out [45.4 overs] (A Fisher 41, M Saini 30, R Mountney 38, K Subhani 3-36) lost to Rolleston (27pts) 214-7 [46 overs] (M Chalkley 59, N Priestley 41, K Subhani 32*, K Hussain 3-62) by 33 runs

Swarkestone (27pts) 242-4 [46 overs] (N Thompson 60, L Hearne 123, J Sleigh 3-51) beat Hilton (3pts) 123 all out [32.2 overs] (S Stuart 3-27, L Hearne 3-27) by 119 runs

Yoxall (16pts) 240-9 [46 overs] (G Martin 47, M Nadeem 50, M Safeer 31, M Briers 3-49, F Price 3-55) drew with Melbourne Town (13pts) 224-7 [46 overs] (M Rossi 35, A Slater 38, N Raja 3-52, C Mitchell 3-52)

Croots Farm Shop Division 5N: Ashover (18pts) 183 all out [44.3 overs] (R Cooke 96, D Kelly 3-29) drew with Belper Meadows (9pts) 129-8 [47 overs] (A Holland 32, R Bolstridge 3-31, B Clarke 3-40)

Darley Abbey (11pts) 224-6 [46 overs] (I Scotton 48, A Brierley 46, S Stephens 51*, B Sarton 3-20) drew with Allestree (18pts) 293-8 [46 overs] (B Sarton 134, A Layton 98, D Fitzpatrick 3-83, B Hicks 5-59)

Denby (6pts) 208-7 [46 overs] (W Brown 36, S Burnside 43*, T Bullimore 3-46) lost to Staveley Welfare (22pts) 210-3 [39 overs] (T Bullimore 113*) by 7 wickets

Sandiacre Town (6pts) 126-9 [46 overs] (G Goodall 38, L Hart 4-43) drew with Swanwick Hall (19pts) 219-5 [46 overs] (S Wilson 86, J Trowsdale 42, C Kerry 34*)

Selston Town (22pts) 166-5 [36.5 overs] (Lindley 33, J Chambers 50, Stovey 39*) beat Belper Amateurs (5pts) 162 all out [37.1 overs] (Dymond 62, Reeves 3-41) by 5 wickets

Stanton Elks (6pts) 104 all out [25.1 overs] (M Winfield 34, S Law 32, S Cope 3-23, M Linacre 4-15) lost to Clowne Town (27pts) 183 all out [45.3 overs] (B Lodge 88, D James 3-52, M Winfield 3-37) by 79 runs

Derbyshire Cricket Society Division 5S: Aston-on-Trent (9pts) 163-9 [46 overs] (T Archibald 43, I Iqbal 35, G Walker 3-26) drew with Alrewas (19pts) 240-9 [46 overs] (B Hodgkinson 44, M Frend 69, L Burger 48, W Khan 4-61, F Ali 3-65)

Risley (1pt) 87 all out [34.1 overs] (Sajid 3-11, Watson 3-5) lost to Barton (22pts) 88-2 [25 overs] by 8 wickets

Rolls Royce Leisure (2pts) 98 all out [22.5 overs] (D Featherstone 3-32, T Bailey 3-22, S Brodrick 4-29) lost to Dunstall (27pts) 274-4 [46 overs] (T Bailey 51, D Tomlinson 100, D Welch 82, M Saqlain 3-66) by 176 runs

Sawley & LE Park (22pts) 132-4 [30 overs] (T Dodsworth 32, A Taylor 40) beat Ockbrook & Borrowash (4pts) 131 all out [35.2 overs] (B Hewitson 39, M Richards 5-32) by 6 wickets

Tutbury (8pts) 184 all out [40.4 overs] (D Baker 30, M Nadeem 37, T Rice 47, D John 4-21) lost to Wootton (27pts) 185-9 [43.1 overs] (J Johnson 39, C Mellor 33, B Egginton 4-42, T Bowring 4-60) by 1 wicket

Winshill (27pts) 270-2 [46 overs] (N West 101*, E Moore 112) beat Breadsall (5pts) 197 all out [41.1 overs] (D Maginnis 60, D Kelly 92, D Wright 4-48, P Jones 3-31) by 73 runs

Geoff Cox Cars Division 6N: Cutthorpe (22pts) 145-6 [36.4 overs] (J Combe 53*, P Loughlin 3-42) beat Apperknowle (5pts) 144-9 [46 overs] (M Hibbert 47, A Archer 5-50, J McCollum 3-21) by 4 wickets

Marehay (19pts) 255-5 [46 overs] (A Bromley 88*, A Marsh 34, W Richardson 70, R Chadwick 3-72) drew with Darley Dale (7pts) 160-9 [46 overs] (J Shaw 38, A Lowton 45*, D Hooley 6-28)

Morton Colliery (22pts) 134-1 [34.2 overs] (E Williamson 31, D Caunt 46*, J Dring 44*) beat Nutbrook (2pts) 132 all out [40 overs] (J Taylor 52, P Van Reinsburg 3-47, N Matthews 4-21) by 9 wickets

Stainsby Hall (27pts) 272-2 [46 overs] (R Wood 141*, J Torr 97*) beat Pilsley (2pts) 123 all out [35.3 overs] (M Smith 4-28) by 149 runs

Wingerworth S (3pts) 135 all out [31.5 overs] (E Grant 33, T Sproson 43, M Hill 6-66) lost to West Hallam WR (27pts) 138-2 [37.2 overs] (J Porter 59, M Hill 54*) by 8 wickets

Wirksworth & Middleton (9pts) 220-7 [46 overs] (D Greatorex 75, J Brierley 34, P Ashurst 43, S Woodward 3-35) lost to South Wingfield (22pts) 222-8 [44.5 overs] (P Borland 31, H Browm 91*, Drizen 43, L Heap 4-45) by 2 wickets

Boolers Division 6S: Alvaston & Boulton (22pts) 237-4 [41.5 overs] (S Johal 52, M Johal 67, A Rahimi 53*) beat Elvaston (7pts) 235-8 [46 overs] (S Yaxley 87, A Johnson 37, Cal Wilton 3-57) by 6 wickets

Etwall (5pts) 195-9 [46 overs] (T Mead 66, L Parkin 30, J Dalton 32, T Parkin 44*, M Hinds 3-65) lost to Spondon (22pts) 198-3 [39.5 overs] (J Baker 78*, S Baines 31*) by 7 wickets

Quarndon (16pts) 234-6 [46 overs] (S Hollis 62, B King 48, M Wilinson 32, A Slater 3-64) drew with Ilkeston Rutland (12pts) 221-7 [46 overs] (G Hickinborham 89, D Robinson 43, D Pickering 3-47)

Rolleston (27pts) beat Derby Congs (-10pts) match forfeited

Rosehill Meths (27pts) 151-7 [40.2 overs] (R Sharpe 65, R Rathore 30*, G Leedham 4-33) beat Lullington Park (5pts) 148-9 [46 overs] (I Cooper 35, S Mahmood 4-42, U Siddiqi 3-15) by 3 wickets

Trentside (16pts) 258-4 [46 overs] (F Shreeve 134, S Bassett 48, L Stone 45*) drew with Hartshorne (7pts) 174-3 [46 overs] (J Redfern 72*, J Sharpe 35)

Marston’s Pedigree Division 7N: Belper Meadows (22pts) 70-2 [14 overs] (J Fowler 36*) beat Ashover (1pt) 69 all out [26.3 overs] (M Cooper 5-38, J Pearson 3-23) by 8 wickets

Cromford Meadows (27pts) 207 all out [40.5 overs] (K Tomlinson 30, S Beasatll 32, D Wilson 52, M Bradley 4-70, R Carter 3-51) beat Clay Cross Works (6pts) 106 all out [32.4 overs] (M Bradley 42, T Harris 4-17, C Shooter 4-24) by 101 runs

Heanor Town (22pts) 181-2 [32.5 overs] (M Fletcher 78, B Sharp 58*) beat Riddings (5pts) 178-9 [46 overs] (N Glover 80, G Lycett 31, S Morley 5-38) by 8 wickets

Stanton by Dale (7pts) 211-8 [46 overs] (P Gregory 62, D Alton 44, S Sharma 54*, G Farnsworth 3-51) lost to Shipley Hall (22pts) 212-5 [44.5 overs] (K Farnsworth 106, D Shaw 37*) by 5 wickets

Swanwick Hall (19pts) 275-4 [46 overs] (A Elks 96, A Poulter 95) drew with Ambergate (6pts) 173-7 [46 overs] (J Moore 33, P Thompson 65, A Head 3-39)

Brookside Press Division 7S: Brailsford (22pts) 225-7 [42.1 overs] (K Bould 73, S Hellaby 52) beat Burton (8pts) 224-9 [46 overs] (B Elston 35, J North 53, L Wood 32, K Bould 3-53, I Clarke 3-56) by 3 wickets

Draycott & Hanbury (2pts) 120 all out [39.3 overs] (A Bloor 33, J Payne 5-16, N Harding 3-36) lost to Ticknall (22pts) 121-2 [27 overs] (J Emery 46, N Magill 30) by 8 wickets

Hilton (27pts) 203-6 [46 overs] (R Freeman 80, S Lomas 3-37) beat Kirk Langley (6pts) 165 all out [38.4 overs] (H Andrew 48, D Bucklow 3-42, M Ratcliffe 5-50) by 38 runs

Swarkestone (27pts) 309-6 [46 overs] (J Brookes 47, C Fulton 101, A Poynton 111) beat Clifton (3pts) 73 all out [24.5 overs] (R Thompson 4-24, C Fulton 3-17) by 236 runs

Walton-on-Trent (22pts) 128-6 [30 overs] (M Moreton 53, D Winfield 3-30) beat Darley Abbey (4pts) 124 all out [46 overs] (H Poxon 4-31) by 4 wickets

Derwent Valley Construction Division 8N: Alfreton (1pt) 63 all out [41.3 overs] (W Woodward 4-13) lost to Mugginton (22pts) 64-3 [19.1 overs] by 7 wickets

Awsworth (27pts) 125-4 [29.2 overs] (M Bostock 38, Dan Balmforth 30) beat Clay Cross (3pts) 121 all out [42.4 overs] (S Wood 31, M Wilmott 36, L Miller 5-29) by 6 wickets

Chesterfield Barbarians (1pt) 90 all out [32.4 overs] (M Topliss 3-15) lost to Denby (22pts) 94-3 [23.5 overs] by 7 wickets

Duffield (8pts) 138-9 [46 overs] (W Carroll 33) drew with Quarndon (19pts) 236-9 [46 overs] (C Storr 36, K Morgan 33, J Clarke 38*, S Tapping 3-46)

Eckington (6pts) 230-7 [46 overs] (J Carlile 118, A Vaughan 58*) lost to Wirksworth & Middleton (27pts) 231-2 [38 overs] (C Mellor 83, J Thompson 104*) by 8 wickets

Holmewood (-10pts) lost to Butterley Utd (27pts) match forfeited

Pope Machinery Division 8S: Allestree (19pts) 353-3 [46 overs] (D Tee 169, M Baker 102, A Dillingham 39) drew with Alvaston & Boulton (7pts) 244-7 [46 overs] (F Pearce 52, A Singh 33, S A Fazal 36, A Fazal 35, M Baker 4-86)

Melbourne Town (7pts) 203-6 [46 overs] (A Stanley 105*, S Sivaplian 33, J Woolley 3-48) drew with Uttoxeter (19pts) 314-3 [46 overs] (D Hunt 78, T Wheeldon 93, P Attwell 33, I Bailey 62*)

Mickleover (5pts) 132 all out [46 overs] (A Bist 34, A Walker 33, F Ashford 3-29) lost to Sutton on the Hill (27pts) 233-6 [46 overs] (R Trevatt 50, C Booth 56, A Flower 50) by 101 runs

Ockbrook & Borrowash (22pts) 176-2 [24.4 overs] (L Rimmington 92*, L Morgan 33) beat Castle Donington Town (5pts) 175-8 [46 overs] (A Wilkinson 47) by 8 wickets

Sawley & LE Park (0pts) 91 all out [27 overs] (S Basavaraju 4-20, S Williams 3-25) lost to Rosehill Meths (22pts) 97-1 [14 overs] (M Stallard 48, J Cooper 45*) by 9 wickets

Marston’s Pedigree Division 9N: Apperknowle (17pts) 219-6 [40 overs] (R Parker 84*, M Basford 34, A Molloy 44) drew with Stanton Elks (11pts) 179-7 [40 overs] (T Henshaw 87, L Wilson 4-57)

Belper Amateurs (27pts) 254-5 [40 overs] (J Turner 65*, A Cutts 48, L Green 35) beat Nutbrook (3pts) 97 all out [26.4 overs] (M Green 4-24) by 157 runs

Clowne Town (27pts) 198 all out [39.5 overs] (R Bennett 36, G Slack 31, G Evans 41 R Thorpe 3-59, D Whittle 3-37, S Barlow 4-40) beat Cutthorpe (9pts) 154 all out [36.3 overs] (R Thorpe 31 G Parkin 4-35, G Hilditch 3-18) by 44 runs

Codnor (15pts) 172-5 [40 overs] (Burns 32*) drew with Ilkeston Rutland (10pts) 161-7 [40 overs] (Robertson 74, Bradley 57, Paterson 3-27)

Spondon (27pts) 199-3 [40 overs] (Joe Wood 95*, T Forrester 32, T Mellor 40) beat Stanton by Dale (5pts) 155 all out [39.3 overs] (Joe Wood 3-27, S Bassett 4-37) by 44 runs

Principle Wealth Solutions Division 9S: Dunstall (22pts) 226-4 [39.2 overs] (J Ridley 85*, A Noakes 100) beat Abbots Bromley (7pts) 224-8 [40 overs] (H Bailey 72, I Ronson 53, J Evitts 3-34) by 6 wickets

Hartshorne (17pts) 258-3 [40 overs] (K Slater 133*, D Pickering 76) drew with Risley (7pts) 160-5 [40 overs] (W Halford 59*)

Rolls Royce Leisure (5pts) 168 all out [37.4 overs] (S Hussain 54, W Roobottom 3-24) lost to Kings Bromley (22pts) 170-2 [35.2 overs] (W Roobottom 69*, R Hussain 44) by 8 wickets

Ticknall (19pts) 197 all out [36.2 overs] (J Nijjar 46, J Greasley 4-28, F Williams 3-43) drew with Brailsford (10pts) 129-9 [43 overs] (D Derbyshire 47*)

Wootton (4pts) 132-9 [40 overs] (E Barker 30, S Allen 4-13) lost to Rolleston (22pts) 133-3 [22.3 overs] (J Prescott 30, D Dolby 31, D Boddy 34*) by 7 wickets

Marston’s Pedigree Division 10N: Calow (6pts) 145-8 [40 overs] (M Brealey 34, H Porter 4-30) lost to West Hallam WR (27pts) 149-6 [36.5 overs] (C Williams 3-43) by 4 wickets

Darley Dale (5pts) 151-7 [40 overs] (R Taylor 39, M Carr 4-33) lost to Cromford Meadows (22pts) 152-2 [32.3 overs] (A Buntin 51, J Martin 35, B Tomlinson 34*) by 8 wickets

Kirk Langley (12pts) 182-7 [40 overs] (I Whadcoat 104, I Gillott 3-24) drew with Darley Abbey (16pts) 190-7 [40 overs] (B Atkins 104, D Lee 3-55)

Washlands (27pts) 207-1 [40 overs] (A Jacks 77*, Sanders 69, V Brown 38*) beat Denby (0pts) 71 all out [25.4 overs] (Ja Wardle 3-8, R Howe 4-5) by 136 runs

Marston’s Pedigree Division 10S: Castle Donington Town (1pt) 38 all out [21 overs] (D Lester 6-17) lost to Yoxall (27pts) 39-3 [8.5 overs] by 7 wickets

Elvaston (27pts) beat Washlands (-10pts) match forfeited

Tutbury (27pts) 99 all out [35.1 overs] (A Javed 32*, R Glitherd 3-23, M Sellers 3-22, T Rider 3-8) beat Ashbourne (5pts) 44 all out [25.2 overs] (R Akram 7-15) by 55 runs

Fixtures

Beechwood Mazda ECB Premier League: Alvaston & Boulton v Quarndon, Denby v Chesterfield, Lullington Park v Ticknall, Ockbrook & Borrowash v Dunstall, Spondon v Sandiacre Town, Swarkestone v Eckington.

Play Straight Cricket Division 1: Alfreton v Matlock, Cutthorpe v Alrewas, Duffield v Clifton, Elvaston v Ilkeston Rutland, Marehay v Ambergate, Stainsby Hall v Rolleston.

Marston’s Pedigree Division 2: Rolls Royce Leisure v West Hallam WR, Sandiacre Town v South Wingfield, Sawley & LE Park v Ockbrook & Borrowash, Walton-on-Trent v Langley Mill Utd, Wirksworth & Middleton v Nutbrook.

Technical Turf Division 3: Brailsford v Derby Congs, Heanor Town v Lullington Park, Holmewood v Elvaston, Morton Colliery v Denby, Trentside v Shipley Hall, Tutbury v Abbots Bromley.

CN Wright (Codnor) Butchers Division 4N: Chesterfield v Darley Dale, Chesterfield Barbarians v Alfreton, Codnor v Marehay, Eckington v Clowne Town, Langley Mill Utd v Duffield, Quarndon v Riddings.

Viceroy Restaurant Division 4S: Etwall v Yoxall, Hilton v Alvaston & Boulton, Melbourne Town v Uttoxeter, Mickleover v Spondon, Rolleston v Swarkestone, Ticknall v Breadsall.

Croots Farm Shop Division 5N: Allestree v Selston Town, Belper Amateurs v Denby, Belper Meadows v Sandiacre Town, Clowne Town v Ashover, Staveley Welfare v Stanton Elks, Swanwick Hall v Darley Abbey.

Derbyshire Cricket Society Division 5S: Alrewas v Risley, Barton v Tutbury, Breadsall v Rolls Royce Leisure, Dunstall v Sawley & LE Park, Ockbrook & Borrowash v Aston-on-Trent, Wootton v Winshill.

Geoff Cox Cars Division 6N: Apperknowle v Morton Colliery, Darley Dale v Cutthorpe, Nutbrook v Wirksworth & Middleton, Pilsley v Marehay, South Wingfield v Wingerworth S, West Hallam WR v Stainsby Hall.

Boolers Division 6S: Derby Congs v Rosehill Meths, Elvaston v Trentside, Hartshorne v Etwall, Ilkeston Rutland v Alvaston & Boulton, Lullington Park v Quarndon, Spondon v Rolleston.

Marston’s Pedigree Division 7N: Ambergate v Belper Meadows, Ashover v Heanor Town, Clay Cross Works v Stanton by Dale, Riddings v Cromford Meadows, Shipley Hall v Little Eaton.

Brookside Press Division 7S: Burton v Draycott & Hanbury, Clifton v Hilton, Darley Abbey v Ashbourne, Kirk Langley v Walton-on-Trent, Ticknall v Swarkestone, Winshill v Brailsford.

Derwent Valley Construction Division 8N: Butterley Utd v Alfreton, Clay Cross v Eckington, Denby v Holmewood, Mugginton v Duffield, Quarndon v Awsworth, Wirksworth & Middleton v Chesterfield Barbarians.

Pope Machinery Division 8S: Alvaston & Boulton v Ockbrook & Borrowash, Castle Donington Town v Sawley & LE Park, Packington v Melbourne Town, Rosehill Meths v Mickleover, Uttoxeter v Allestree.

Marston’s Pedigree Division 9N: Cutthorpe v Codnor, Ilkeston Rutland v Spondon, Nutbrook v Clowne Town, Selston Town v Belper Amateurs, Stanton by Dale v Apperknowle.

Principle Wealth Solutions Division 9S: Brailsford v Dunstall, Kings Bromley v Hartshorne, Risley v Ticknall, Rolleston v Rolls Royce Leisure.

Marston’s Pedigree Division 10N: Cromford Meadows v Butterley Utd, Darley Abbey v Darley Dale, Denby v Kirk Langley, South Wingfield v Calow.

Marston’s Pedigree Division 10S: Ashbourne v Castle Donington Town, Melbourne Town v Elvaston, Washlands v Burton, Yoxall v Trentside.