Alfreton CC v Chesterfield CC in pictures

These are the images from Alfreton CC’s and Chesterfield CC’s clash towards the bottom of the Derbyshire Premier.

The game at Alfreton Park saw visitors, Chesterfield, leave with 19 points to ease their relegation fears, as Alfreton picked up nine points.

NDET-16082014-Alfreton v Chesterfield-RG8'Alfreton's Anthony Mosca crashes the ball to the boundary

NDET-16082014-Alfreton v Chesterfield-RG8'Alfreton's Anthony Mosca crashes the ball to the boundary

Here are the full listings of results from around the grounds in North Derbyshire from the Chesterfield and District Midweek League, Derbyshire Premier and County Cricket League, Bassetlaw and District Cricket League and Mansfield and District Cricket League.

CHESTERFIELD & DISTRICT MIDWEEK CRICKET LEAGUE

Division 1

Match played at Dronfield: Holmewood batted first and reached a total of 177-7 with J Horton 49 N Smith 31 and both P Stone and S Dolling scoring 26 Pick of the bowlers for Dronfield Woodhouse were M Hunt 2-25 and C Timms 2-45 In reply Dronfield scored 126-8 with L Braddock 45 and A Lowe 31 not out For Holmewood J Taylor took 2-25 and S Bull 1-19

Match played at Hardwick Hall: With N Pearson 52 W Helliwell 29 not out and J Pearson 19 Holmesfield scored 138-4 The only wicket takers for NFU were M Hyslop 2-20 C Shacklock 1-25 and D Walker 1-26 NFU then finished on 97-8 with best batsman being M Hyslop 47 Holmesfield`s best bowlers were J Poste 3-9 P Shan 2-7 and both D Ward and J Pearson 1-11

Morton v Apperknowle Apperknowle could not raise a team. Morton 5 points Apperknowle 0

Division 2

Match played at Wingerworth: Grassmoor reached a total of 148-8 in their allotted overs with top scorers being J Spendlove and L Jones 37 and S Smith 21 Best bowling figures for Wingerworth were J Stanley 3-13 T Bradley 1-18 and M Haw 1-22 Wingerworth were then bowled out for 52 with both A Eville and J Stanley scoring 12 Pick of the bowlers for Grassmoor were C Bowling 2-3 J Ward 2-5 J Coupe 2-9and D Spendlove 1 wicket for no runs

Match played at Hardwick Hall: With only S Patel 22 reaching double figures BALGO were bowled out for 53 Best bowling figures for MGT were M Thompson 4-7 and J Carley 3-5 In reply MGT reached 55-1 with S Nalty 34 not out The only wicket taker for BALGO was R Thorpe who took 1-17

Match between Hundall and Chesterfield Barbarians match abandoned after 3 overs Hundall 2 points Barbarians 2 points

DERBYSHIRE PREMIER & COUNTY CRICKET LEAGUE

Beechwood Mazda ECB Premier League

Alfreton (9pts) 235-7 [50 overs] (A Mosca 54, J Aspinall 77, B Gladwin 5-62) drew with Chesterfield (19pts) 311-6 [29.3 overs] (B Slater 60, M Fletcher 59, R Whiteley 56, D Thompson 66)

Dunstall (22pts) 210-5 [47.5 overs] (S Elstone 105, C Brodrick 42, S Khan 4-44) beat Ticknall (6pts) 209-6 [50 overs] (P Borington 103*, E Ikin 30, Z Abbas 34*) by 5 wickets

Lullington Park (8pts) 218-7 [50 overs] (M Walters 33, M Sanderson 56, W White 3-45) drew with Swarkestone (19pts) 310-7 [50 overs] (W White 51, J Needham 73, C Durham 72, G Park 50, M Sanderson 4-63)

Marehay (5pts) 46 all out [21.4 overs] (R McFadyean 7-28, including hat-trick, M Conway-Jones 3-8) lost to Sandiacre Town (27pts) 202 all out [49.3 overs] (M McCann 83, O Swann 40, M White 3-67, R Wood 4-22) by 156 runs

Ockbrook & Borrowash (22pts) 206-4 [37.5 overs] (M Cassar 88, J Clarke 46, J Ratcliffe 37) beat Alvaston & Boulton (6pts) 202-9 [50 overs] (C McIlroy 90, R Ali 67, L Wharton 3-37) by 6 wickets

Spondon (22pts) 245-6 [49.4 overs] (J Brear 106, B Ashdown 54, J Ashdown 36, S Mann 3-21) beat Denby (8pts) 244-7 [50 overs] (M Mitchell 46, B Davis 33, P Burgoyne 34, J Greenhalgh 41, C Windmill 6-68) by 4 wickets

(SUN) Chesterfield (11pts) 178-9 [48 overs] (B Slater 47, H Qadri 6-34) match abandoned v Alvaston & Boulton (10pts) 72-4 [20 overs] (Rahib Ali 30)

Play Straight Cricket Division 1

Clifton (17pts) 233-6 [50 overs] (M Wilson 45, F Khan 80*, A Wooliscroft 48) drew with Matlock (7pts) 163-5 [50 overs] (H Hussain 39, E Lowe 75*)

Cutthorpe (22pts) 207-7 [49 overs] (A Thompson 87, A Butt 37, D Cameron 3-48) beat Sawley & LE Park (7pts) 206-7 [50 overs] (D Cameron 75*) by 3 wickets

Ilkeston Rutland (27pts) 217-1 [30.1 overs] (D Smit 132*, L Marriott 50*, H 27, A 4) beat Staveley Welfare (4pts) 213-7 [50 overs] (L Mantle 65, J Bullimore 30, A Wiles 40, C Trueman Jnr 3-47) by 9 wickets

Quarndon (27pts) 204-6 [50.2 overs] (T Ansell 63, B Spendlove 35, A Rollins 42, L Webb 3-58) beat Duffield (6pts) 199 all out [47.3 overs] (J Pipe 51, C Sheldon 73, R Haider 6-35) by 4 wickets

Rolleston (8pts) 213-8 [50 overs] (A Britton 39, M Zaroob 50) lost to Eckington (27pts) 215-8 [49.2 overs] (K Heyns 53, L Musselwhite 36, M Zaroob 3-52) by 2 wickets

Stainsby Hall (5pts) 199-8 [50 overs] (M Smyth 107, J Else 35, N Akhtar 3-63, K Hussain 4-53) lost to Elvaston (22pts) 203-4 [43.1 overs] (M Gawthrop 120*) by 6 wickets

Flint Bishop Division 2

Ambergate (22pts) 106-2 [20.1 overs] (J McIver 30, D Whiteley 54*) beat Ockbrook & Borrowash (2pts) 100 all out [27.4 overs] (O Mitchell 38, J Nicholas 5-42, Inc Hat Trick) by 8 wickets

Aston-on-Trent (6pts) 153 all out [44.5 overs] (F Shabbir 34*, S Hussain 30) lost to Alrewas (27pts) 263-6 [46 overs] (J Burton 94, G Wooley 37, J Jones 44) by 110 runs

Nutbrook (20pts) 330-7 [46 overs] (M Magann 61, R Henshaw 79, S Sanderson 94) drew with Trentside (8pts) 195-9 [46 overs] (R Ayling 33, M Magann 3-73, D Brooks 3-34)

Sandiacre Town (20pts) 240-5 [46 overs] (D Jordison 49, G Domleo 87, T Priestley 50*) drew with Langley Mill Utd (5pts) 138-8 [46 overs] (D Hanson 43, G Goodall 3-28, A Taylor 3-40)

South Wingfield (22pts) 234-5 [44 overs] (I Hopkins 52, L Mitchell 43, C Dunn 68*) beat West Hallam WR (7pts) 230-8 [46 overs] (M Tatler 103, C Boyes 37, M Sultan 3-48) by 5 wickets

Tutbury (7pts) 189-9 [46 overs] (P Edwards 49, S Wesson 34, M Irfan 4-32) lost to Rolls Royce Leisure (22pts) 193-7 [27.3 overs] (S Kamuni 78, R Fazal 57, K Manek 3-26) by 3 wickets

Technical Turf Division 3

Derby Congs (5pts) 108 all out [39.4 overs] (J Sleigh 4-23, M Thompson 3-16) lost to Hilton (27pts) 184-9 [46 overs] (M Gregson 45, M Hussain 5-46) by 76 runs

Morton Colliery (20pts) 265-4 [46 overs] (B Matthews 45, K Marsh 77, A Caunt 59*) drew with Brailsford (5pts) 148-8 [46 overs] (D Bould 36)

Swarkestone (22pts) 88-2 [17.4 overs] (N Thompson 49) beat Lullington Park (1pt) 85 all out [29.5 overs] (M Johnson 31, L Hearne 3-43, S Stuart 3-14, D Dixon 3-4) by 8 wickets

Walton-on-Trent (12pts) 217-9 [46 overs] (E Chapman 101, J Oomer 42, M Murfin 4-68, T Starr 3-44) drew with Shipley Hall (18pts) 245-8 [46 overs] (R Cockayne 32, J Cockayne 88, T Starr 39, D Russell 5-65)

Wirksworth & Middleton (19pts) 248-5 [46 overs] (D White 121, S Poplar 53, S Cope 3-66) drew with Clowne Town (7pts) 169-9 [46 overs] (E Kinsey 82, S Mjekula 4-38)

Croots Farm Shop Division 4N

Chesterfield (5pts) 110 all out [37 overs] (A Jepson 61, D Parkin 6-37) lost to Riddings (27pts) 111-8 [37.4 overs] (T Kirk 5-21) by 2 wickets

Clay Cross (1pt) 86 all out [33.4 overs] (T Burke 6-22) lost to Marehay (22pts) 87-2 [16 overs] (L Palmer 33) by 8 wickets

Darley Dale (9pts) 118-8 [46 overs] (C Elliott 30, J Horton 3-30) drew with Holmewood (16pts) 167 all out [46 overs] (D Ashley 53, G Horton 44, D Briggs 3-28, J Heath 4-31)

Duffield (6pts) 120 all out [37.4 overs] (D Bingham 36, K Barber 5-26) lost to Heanor Town (27pts) 176 all out [37.1 overs] (A Brear 60, A Harchuck 49, P Jordan 7-42, E Sims 3-45) by 56 runs

Langley Mill Utd (8pts) 223 all out [34.3 overs] (N Wright 117*, A Bacon 80, T Leo 3-45) lost to Codnor (27pts) 381-6 [46 overs] (L Colledge 207*, N Sparham 84, D Colson 40, A Bacon 3-93) by 158 runs

Swanwick Hall (6pts) 194-6 [46 overs] (D Kershaw 52) lost to Chesterfield Barbarians (27pts) 195-4 [44.2 overs] (J Fletcher 83*, S Lawson 74) by 6 wickets

CN Wright (Codnor) Butchers Division 5N

Belper Amateurs (7pts) 154 all out [41.5 overs] (O Deeming 85, B Sarton 5-47) lost to Allestree (22pts) 156-8 [33.1 overs] (A Layton 87, P Spencer 5-43) by 2 wickets

Belper Meadows (6pts) 139 all out [34.5 overs] (G Hudson 33, Adam Briggs 3-36, R Borland 3-31) lost to South Wingfield (22pts) 140-9 [48 overs] (M Dance 44, D Kelly 3-41) by 1 wicket

Darley Abbey (27pts) 131-5 [46 overs] (S Stephens 32*, J Green 3-36) beat Ashover (2pts) 87 all out [37.1 overs] (M Wattret 33, D Lincoln 4-16, R Hudson 4-27) by 44 runs

Denby (5pts) 145 all out [38.1 overs] (N Clarke 32, C Spencer 3-53, R Swallow 3-39) lost to Alfreton (27pts) 190-7 [46 overs] (J Clarke 55, J Wilson 3-63) by 45 runs

Eckington (27pts) 104 all out [45 overs] (K Fields 51, J Standring 3-33, P Standring 3-13, M Peake3-14) beat Sandiacre Town (5pts) 54 all out [33 overs] (J Balfour 4-19, W Dye 3-17) by 50 runs

Selston Town (20pts) 208-7 [46 overs] (L Harris 59) drew with Ilkeston Rutland (5pts) 103-9 [46 overs] (R Slater 34, S Egan 4-

Geoff Cox Cars Division 6N

Clowne Town (27pts) 159 all out [46 overs] (S Bennett 67) beat Wirksworth & Middleton (7pts) 149 all out [43 overs] (P Ashurt 75, L Mallen 3-54, P Bennett 4-12) by 10 runs

Marehay (15pts) 173-9 [46 overs] (B Caulton 46, A Rice 36, P Van Rensburg 4-54) drew with Morton Colliery (9pts) 134-7 [46 overs] (J Longdon 3-23)

Matlock (7pts) 155 all out [40.5 overs] (J Pyne 91, P Chadbourne 43*, D Charlton 3-41, L Thompson 3-11) lost to Ambergate (27pts) 167-9 [46 overs] (A Bannister 42, P Thompson 58*, A Hawkmoon 4-54, E Blackburn 3-11) by 12 runs

Staveley Welfare (27pts) 70-2 [18 overs] (D Gray 41*) beat Nutbrook (1pt) 68 all out [38.1 overs] (P May 6-14) by 8 wickets

West Hallam WR (7pts) 136-7 [46 overs] (O Hubbard 32*, S Law 3-34, F Henshaw 3-32) drew with Stanton Elks (18pts) 204-7 [46 overs] (R Goulding 3-32, T Lockhart 3-73, M Sisson 106, T Windley 54)

Wingerworth S (2pts) 146-9 [46 overs] (S Parkin 6-33, M Hallam 3-28) lost to Stainsby Hall (27pts) 151-1 [38.3 overs] (J Torr 52*, A Morgan 70*) by 9 wickets

Marston’s Pedigree Division 7N

Ashover (1pt) 111 all out [41.2 overs] (W Carline 38, I Cooke 34, A Hartley 3-29, D Lane 3-18) lost to Darley Dale (22pts) 113-0 [31 overs] (J Shaw 35, R Smith 60) by 10 wickets

Heanor Town (6pts) 166-8 [46 overs] (M Fletcher 110*, M Wheatcroft 3-22) lost to Mugginton (22pts) 167-6 [37.5 overs] (M Wheatcroft 42, J Cloves-Hayden 48, P Fletcher 3-49) by 4 wickets

Pilsley (27pts) beat Clay Cross (-10pts) match forfeited

Riddings (-10pts) lost to Cromford Meadows (27pts) match forfeited

Shipley Hall (4pts) 123 all out [38.2 overs] (G Fransworth 54, Mw Starr 38, A Hine 4-42, J Trowsdale 4-34) lost to Swanwick Hall (22pts) 124-6 [28.4 overs] (S Hardstaff 45, A Head 30*) by 4 wickets

Stanton by Dale (6pts) 168-5 [46 overs] (S Sharma 60, A Frusher 51, A Knowles 3-41) drew with Cutthorpe (17pts) 247-2 [46 overs] (J Combe 129*, I Thompson 63*)

Boolers Division 8N

Alfreton (8pts) 167-6 [46 overs] (A Priestley 32, J Hillyer 84*) lost to Denby (22pts) 142 all out [43.2 overs] (S Glenn 46, J Lacey 30, T Bexton 4-29) by 0 wickets

Butterley Utd (27pts) 126 all out [32 overs] (N Parkin 51, H Andrew 3-22) beat Kirk Langley (6pts) 118 all out [37.4 overs] (A Gretton 5-16) by 8 runs

Codnor (9pts) 139-4 [48 overs] (R Clark-Hallam 34, S Balmforth 3-14) drew with Awsworth (17pts) 213 all out [44 overs] (O Parker 47, R Hunter 74, J Leo 5-75, S Bonsall 3-55)

Duffield (27pts) 148-6 [39 overs] (With Clare 43, Al Burnham 43) beat Belper Amateurs (5pts) 147 all out [38 overs] (R Deeming 37, M Green 31*, M Dent 3-33, L Turnbull 4-22) by 4 wickets

Ockbrook & Borrowash (22pts) 149-2 [35.4 overs] (G Gough 52, N Holt 53*) beat Belper Meadows (3pts) 148-6 [46 overs] (T Hudson 38, P Hudson 40*, J Stanley 3-27) by 8 wickets

Wirksworth & Middleton (10pts) 139-7 [46 overs] drew with Quarndon (15pts) 173 all out [44.4 overs]

Marston’s Pedigree Division 9N

Allestree (27pts) 255-3 [46 overs] (P Deane 108, A Dimri 65) beat South Wingfield (1pt) 88 all out [27.3 overs] (B Parker 4-11) by 167 runs

Eckington (5pts) 119 all out [32.3 overs] (J Andrews 36) lost to Clowne Town (27pts) 182-8 [46 overs] (P Linacre 37, N Botham 33, M Hulett 36, H Smith 4-29) by 63 runs

Holmewood (27pts) beat Nutbrook (-10pts) match forfeited

Ilkeston Rutland (22pts) 83-0 [16.1 overs] (J Dunbar 39*, A Flindall 33*) beat Selston Town (0pts) 81 all out [23.5 overs] (M Bexon 39, P Bennett 4-10) by 10 wickets

Spondon (22pts) 147-4 [32 overs] (W Twigg 45, M Pitman 32) beat West Hallam WR (4pts) 146 all out [45.1 overs] (B Clarkson 71) by 6 wickets

Stanton Elks (27pts) beat Calow (-10pts) match forfeited

Marston’s Pedigree Division 10N

Breadsall (1pt) 60 all out [15.1 overs] (A Babla 5-3, T Wright 4-46) lost to Stanton by Dale (22pts) 61-3 [14.4 overs] by 7 wickets

Cutthorpe (4pts) 118 all out [36.3 overs] (S Barlow 54, C Da Silva 3-13, I Morton 4-22) lost to Darley Abbey (27pts) 120-6 [47.1 overs] (I Gillott 36) by 4 wickets

Darley Dale (5pts) 143-8 [46 overs] (P Hurst 45, K Thompson 36, B Williams 3-32, H Beresford 4-24) lost to Sawley & LE Park (22pts) 144-7 [34 overs] (O Boyer 60, A Cockayne 44, C Sellors 3-49, J Dunsby 3-31) by 3 wickets

Kirk Langley (7pts) 204-4 [43 overs] (S Middleton 78, S Jackson 49*, T Seldom 3-32) lost to Butterley Utd (27pts) 205-4 [44.3 overs] (M Richards 127*, D Arrowsmith 45) by 6 wickets

BASSETLAW & DISTRICT CRICKET LEAGUE

The Championship

At Park Avenue: WORKSOP (16) 166 all out (Bernhard Beukman 34, Andrew Stoneman 32, Hashan Pereira 3 for 25, Scott Smith 3 for 43) drew with GLAPWELL (6) 112 for 6 (Steven Gooding 33, Luke Smith 40, Bernhard Beukman 3 for 24)

At Stone Close: KILLAMARSH (5) 231 all out (Michael Spence 49, Richard Dewsbury 64, James Daniel 31, John Smith 3 for 39, Richard Spurr 3 for 62) lost to KIVETON PARK (20) 232 for 4 (Adam Whiteley 126, Chris Spivey 52) by six wickets.

Division 1

At Costhorpe: FIRBECK (20) 210 for 6 (Adam Dutton 105 n.o., Tom Barker 53 n.o., Greg Searston 3 for 48) beat WHITWELL (4) 158 all out (Carl Curran 51, Dan Sayles 42, Chris Tindle 4 for 31 inc hat-trick) by 52 runs

Division 2

At Sheffield Road: KILLAMARSH 2nd (16) 195 for 8 (Mike Long 51, John Griffith 35, Rodney Cook 38, Jamie O’Connor 3 for 37, John Donaldson 3 for 23) drew with GLAPWELL 2nd (8) 160 for 6 (Nick Truswell 79)

At Hall Lane: GRASSMOOR (20) 177 all out (Matthew Coupe 32, Adam Bedford 60, James Stokes 3 for 24, Richard Brown 3 for 33) beat PAPPLEWICK & LINBY 2nd (4) 81 all out (Ashley Walters 5 for 38, Chris Fletche 3 for 17) by 96 runs.

Division 4

At Egstow Quarry: CLAY CROSS (18) 185 for 4 (Graham Turner 85 n.o., Andrew Mosley 32, Liam Brown 3 for 16) drew with NOTTS. & ARNOLD AMATEUR 3rd (6) 164 for 9 (Harvey Burton 55)

Division 5

At Barnes Park: GRASSMOOR 2nd (5) 167 for 9 (Carl Bowling 39, Sam Walder 36, James Spendlove 43, Alex Jervis 5 for 33, Mick Hampson 3 for 21) lost to CLUMBER PARK 3rd (19) 170 for 5 (Joe Bayliss 63, Oliver Williams 45, Ollie Dean 32, Jonathan Coupe 4 for 56) by five wickets.

At Chestnut Drive: NOMADS (2) 135 all out (Stephen Foster 34, Peter J. Radford 30, Martin Lomas 31, Raj Sharma 4 for 37, Joe Wilkinson 3 for 15) lost to SOUTH NORMANTON (20) 136 for 3 (Joe Wilkinson 77 n.o.) by seven wickets.

At Butt Hill: WHITWELL 2nd (0) 100 all out (Ian Sadler 32, Jon Tann 3 for 28) lost to MILTON 2nd (20) 102 for 1 (Joe Warriner 43) by nine wickets.

Division 7

At Villas Road: FIRBECK 2nd (2) 134 all out (Marley Alder 37, Steve Horsley 5 for 27) lost to GLAPWELL 3rd (20) 138 for 4 (Chris Wood 36, Tom Ritchie 44 n.o.) by six wickets.

At Debdale Lane: KILLAMARSH 3rd (20) 158 for 9 (Josh Bonsar 4 for 19) beat SHERWOOD 2nd (4) 103 all out by 55 runs.

At Mansfield Road: WALESWOOD 2nd (0) 19 all out (John Binfield 6 for 9) lost to SHIREBROOK (20) 20 for 1 by nine wickets.

MANSFIELD & DISTRICT CRICKET LEAGUE

Premier Section

At Park Lane:GLAPWELL (12) 174-3 (S. Gooding 54, D. Bircumshaw 54) drew with EDWINSTOWE (7) 110-8 (M. Page 3-44) Rain affected draw.

At John Fretwell Sports Ground:WELBECK (6) 64-4 drew with ECKINGTON (6) Match abandoned, rain.

Section 1

At Milkin Lane: UNDERWOOD (20) 158-8 (B. Brown 62*, T. Chalkley 34, J. Norman 4-41) beat ASHOVER (4) 134 (B. Dickens 32, T. Chalkley 3-25, E. Carlton 3-46) by 24 runs.

At Langwith Road: CUCKNEY (20) 321-4 (A. Burgess 117*, C. Suresh 40) beat GRASSMOOR (4) 176 (M. Coupe 78, D. France 4-43, C. Doughty 3-45) by 55 runs.

Section 2

At Primrose Hill: SOUTH WINGFIELD (16) 213-8 (K. Mitchell 49, C. Jones 43, S. Lomas 2-21) drew with BLACKWELL (6) 139-5 (J. Lomas 55, J. Fox 43).

At The Old Colliery: CRESWELL (20) 120 (A. Trenham 40, A. Murray 3-38, A. Longdale 3-22, A. Tariq 3-8) beat HANDSWORTH (4) 107 (B. Searston 4-23) by 13 runs.

At The Copper Yard: DENBY (17) 215-0 (R. Hassan 136*, B. Buckley 64*) drew with MORTON (5) 179-8 (C. Butt 63, B. Matthews 40, R. Hassan 3-23).

Section 3

At The Miners Welfare: BLIDWORTH (20) v SHIREOAKS (-25) Shireoaks failed to raise a team.

At Sheffield Road: NORTON OAKES (13) 208-5 (N. Burgin 103*, P. Revill 34) drew with KILLAMARSH (11) 161-7) D. Gregory 44, N. Musselwhite 3-46) rain affected draw.

At Rectory Drive: WHISTON PCCC (20) v CHESTERFIELD BARBARIANS (-30). Chesterfield Barbarians failed to raise a team.

Section 4

At Alfreton Park: ALFRETON (20) 286-6 (Mark Stokes 103*, Jake Simpson 133*, J Land 3-27) beat TEVERSAL II (3) 133 (P. Mullony 60, T. Pawelski 3-54) by 153 runs.

At Cutthorpe Park: CUTTHORPE (6) v PAPPLEWICK & LINBY (6) Ground unfit.

At Fox Lane: HOLLINSEND (17) 202 (Richard Wadsworth 99, Tommy Spurr 37, Patrick Mainprize 4-47) drew with CALOW (10) 186-8 (G. Horton 109, J. Jarvis 42, Richard Wadsworth 3-32)

At The Queen Elizabeths Academy:MANSFIELD II v SOUTH NORMANTON No result received.