Chesterfield College graduation ceremony

Chesterfield College graduation day
Chesterfield College graduation day

Chesterfield College graduates shone in an annual proceesion through town to receive their qualifications.

Higher national certificates to master degrees in a wide variety of subjects were awarded to 287 graduates.

Beginning their procession from the Town Hall, the students were joined by the Mayor and Mayoress of Chesterfield, Natasha Engel MP and Ashover Brass Band. College tutors also turned out on the day alongside family and friends to cheer on and support the graduands as they received their qualifications at the Spire.

Current Public Services students marshalled the procession route and catering staff and students served afternoon tea at the college’s Heartspace/Reception when the presentations drew to a close.

The full list of graduates were as follows:

Amanda Abdy, BA (Hons) Business and Management Studies; Lyndsey Ball, BA (Hons) Business and Management Studies; Gemma Cantrell, BA (Hons) Business and Management Studies; Christopher David, BA (Hons) Business and Management Studies; Adrian Gibson, BA (Hons) Business and Management Studies; Claire Howells, BA (Hons) Business and Management Studies; Daniel Twigg, BA (Hons) Business and Management Studies.

Helen Beaumont, FdA Leadership and Management; Charlotte Bell, FdA Leadership and Management; Ruth Burrows, FdA Leadership and Management; Edward Donson, FdA Leadership and Management; Paula Hannan, FdA Leadership and Management; Victoria Harrison, FdA Leadership and Management; Simon Hodgson, FdA Leadership and Management; Michelle Hunt, FdA Leadership and Management; Michaela McKenzie (nee Clark), FdA Leadership and Management; Adam Summers, FdA Leadership and Management; Luke Terry, FdA Leadership and Management; Nichola Miles, FdA Logistics and Supply Chain Management; Claire Reilly, FdA Logistics and Supply Chain Management.

Nicole Andrew, BSc (Hons) Health Related Exercise and Fitness; Whitney Brudenell, BSc (Hons) Health Related Exercise and Fitness; Luke Feetham-Platts, BSc (Hons) Health Related Exercise and Fitness; Eleanor Jackson, BSc (Hons) Health Related Exercise and Fitness; Benjamin Marsh, BSc (Hons) Health Related Exercise and Fitness; Daniel Pettinger, BSc (Hons) Health Related Exercise and Fitness; Samuel Richardson, BSc (Hons) Health Related Exercise and Fitness; Thomas Sutton, BSc (Hons) Health Related Exercise and Fitness; Christopher Taylor, BSc (Hons) Health Related Exercise and Fitness; Emma Turner, BSc (Hons) Health Related Exercise and Fitness.

Dominic Cartledge, FdSc Sports Coaching (Performance and Participation); Adam Flowers, FdSc Sports Coaching (Performance and Participation); Beth Garner, FdSc Sports Coaching (Performance and Participation); Thomas Greenwood, FdSc Sports Coaching (Performance and Participation); Katie Hoyland, FdSc Sports Coaching (Performance and Participation); Greg Johnson, FdSc Sports Coaching (Performance and Participation).

Diane Drury, FdA Creative Practice; Kirsty Gray, FdA Creative Practice; Samantha Harvey, FdA Creative Practice; Andrew Henderson, FdA Creative Practice; Jill Hodgkins, FdA Creative Practice; Helen Miszczak, FdA Creative Practice; Antonio Reale, FdA Creative Practice.

Daniel Barnes, FdSc Mechanical and Manufacturing Engineering; Nathanael Edwards, FdSc Mechanical and Manufacturing Engineering; Tom Farmer, FdSc Mechanical and Manufacturing Engineering; Christopher Ortton, FdSc Mechanical and Manufacturing Engineering; Daniel Patman, FdSc Mechanical and Manufacturing Engineering; Lee Raspin, FdSc Mechanical and Manufacturing Engineering; James Saxby, FdSc Mechanical and Manufacturing Engineering; George Smith, FdSc Mechanical and Manufacturing Engineering; Dean Walker, FdSc Mechanical and Manufacturing Engineering.

Lewis Brothwell, FdSc Health Related Exercise and Fitness; Charlotte Fletcher, FdSc Health Related Exercise and Fitness; Fay Fullard, FdSc Health Related Exercise and Fitness; Natalie Hutchinson, FdSc Health Related Exercise and Fitness; Gavin Jackson, FdSc Health Related Exercise and Fitness; Alexander Jay, FdSc Health Related Exercise and Fitness; Lauren Jubb, FdSc Health Related Exercise and Fitness; Andrea Linacre, FdSc Health Related Exercise and Fitness; Holly Patterson, FdSc Health Related Exercise and Fitness; Christopher Pratt, FdSc Health Related Exercise and Fitness; Kellie Scotthorne, FdSc Health Related Exercise and Fitness; Ricky Shortt, FdSc Health Related Exercise and Fitness; Kyle Todd, FdSc Health Related Exercise and Fitness; Maxine Waite, FdSc Health Related Exercise and Fitness; William Wallace, FdSc Health Related Exercise and Fitness.

James Buxton, BSc (Hons) Applied Computing; Daniel Fletcher, BSc (Hons) Applied Computing; Oliver Walker, BSc (Hons) Applied Computing.

Rachael Carty, FdSc Applied Computing (Internet Business Technologies); Robert Firth, FdSc Applied Computing (Internet Business Technologies); Curtiss Greveson, FdSc Applied Computing (Internet Business Technologies); James Griffiths FdSc Applied Computing (Internet Business Technologies); Timothy Humphries, FdSc Applied Computing (Internet Business Technologies); David Ireson, FdSc Applied Computing (Internet Business Technologies); Liam Kidger, FdSc Applied Computing (Internet Business Technologies); Joshua Shaw Da Silva, FdSc Applied Computing (Internet Business Technologies); Adly Shirbini, FdSc Applied Computing (Internet Business Technologies); Richard Wilde, FdSc Applied Computing (Internet Business Technologies).

Katie Bagshawe, FdSc Applied Computing (Games Technology); Jordan Griffin, FdSc Applied Computing (Games Technology); Sean Harris, FdSc Applied Computing (Games Technology); Amaar Jassim, FdSc Applied Computing (Games Technology); Michael Newall, FdSc Applied Computing (Games Technology); Rebecca Purdy, FdSc Applied Computing (Games Technology); Dale Ridley, FdSc Applied Computing (Games Technology); Chanchai Wangthaphan, FdSc Applied Computing (Games Technology); Calum Whittington, FdSc Applied Computing (Games Technology).

Joanne Armstrong, FdSc Internet Business Technologies; Thomas Charlesworth, FdSc Internet Business Technologies; Lily Marsh, FdSc Internet Business Technologies; David Matthews, FdSc Internet Business Technologies; Adam Matuk, FdSc Internet Business Technologies; Jeanette Mills, FdSc Internet Business Technologies; Andrew Mosler, FdSc Internet Business Technologies; Adeeb Sabar, FdSc Internet Business Technologies; Matthew Smith, FdSc Internet Business Technologies.

Rachel Flanagan, FdA Early Years; Hannah Fox, FdA Early Years; Elaine Handley, FdA Early Years; Rebecca Harris, FdA Early Years; Emma Horsfall, FdA Early Years; Joanne Lawrence, FdA Early Years; Kirsty Renshaw, FdA Early Years; Michaela Shaw, FdA Early Years; Emma Tatham, FdA Early Years.

Samantha Birds, FdA Education and Learning Support; Marie Edwards, FdA Education and Learning Support; Charlotte Greenwood, FdA Education and Learning Support; James Hilton, FdA Education and Learning Support; Lynnette Jones, FdA Education and Learning Support; Susan Ledger, FdA Education and Learning Support; Sharon Robinson, FdA Education and Learning Support; James Sheppard, FdA Education and Learning Support; Amanda Slaney, FdA Education and Learning Support.

Lauren Askham, Certificate in Education; Daniel Bennett, Certificate in Education; Joanna Bunbury, Certificate in Education; Thomas Conway, Certificate in Education; Jenny Hanley, Certificate in Education; Carl Harper, Certificate in Education; Glyn Harris, Certificate in Education; Angela Mansell, Certificate in Education; Jamie Marples, Certificate in Education; Janet May, Certificate in Education; Glenn Newton, Certificate in Education; Vicky Sare, Certificate in Education; Glenna Thorpe, Certificate in Education; Rebecca Westwood, Certificate in Education.

Jade Comery. Professional Graduate Certificate in Education; Lucy Crofts, Professional Graduate Certificate in Education; Robert Fieldsend, Professional Graduate Certificate in Education; Patricia Johnson, Professional Graduate Certificate in Education; Matthew Merrick, Professional Graduate Certificate in Education; Lindsey Monteith, Professional Graduate Certificate in Education; Susan Quick, Professional Graduate Certificate in Education; Rachel Roddis, Professional Graduate Certificate in Education; Mark Wilkinson, Professional Graduate Certificate in Education; Stephen Winnard, Professional Graduate Certificate in Education.

Alan Green, HNC in Construction and the Built Environment (Civil Engineering); Adam Lakin, HNC in Construction and the Built Environment (Civil Engineering); Andrew Hearsum, HNC in Construction and the Built Environment; Lee Parker HNC in Construction and the Built Environment; Benjamin Rainbird, HNC in Construction and the Built Environment; Philip Shirtcliffe, HNC in Construction and the Built Environment; Steven Varley, HNC in Construction and the Built Environment; Michael Brindley, HND in Construction and the Built Environment; Bryn Clarke, HND in Construction and the Built Environment; Nathan Wood, HND in Construction and the Built Environment.

Thomas Allen, HNC in Electrical and Electronic Engineering; Steven Clements, HNC in Electrical and Electronic Engineering; Daniel Fairchild, HNC in Electrical and Electronic Engineering; John Hathaway, HNC in Electrical and Electronic Engineering; Paul Hurst, HNC in Electrical and Electronic Engineering; Jeremy Pickford, HNC in Electrical and Electronic Engineering; Elliot Stringer, HNC in Electrical and Electronic Engineering; David Thornes, HNC in Electrical and Electronic Engineering; Rhys Yates, HNC in Electrical and Electronic Engineering.

Chloe Farrell, HND in Hair and Beauty Therapy Management; Keron Finney, HND in Hair and Beauty Therapy Management; Sophie Kilhams, HND in Hair and Beauty Therapy Management; Amy Kilhams, HND in Hair and Beauty Therapy Management;

Lucy Moore, HND in Hair and Beauty Therapy Management.

Michal Ciura, HND in Public Services; Thomas Ellks, HND in Public Services; Thomas Goddard, HND in Public Services; Louisa Hartley, HND in Public Services; Lucy Holmes, HND in Public Services; Alexander Holmes, HND in Public Services; Elliott Kilroy, HND in Public Services; Chelsea Renshaw, HND in Public Services; Jonathan Turner, HND in Public Services.

Sally Curtis, Edexcel Professional Diploma in Management; Claire Burnage, Edexcel BTEC Diploma in Management and Leadership; Chloe Carannante, Edexcel BTEC Diploma in Management and Leadership; Tracy Hogan, Edexcel BTEC Diploma in Management and Leadership; Thomas Roberts, Edexcel BTEC Diploma in Management and Leadership; Charlotte Taylor, Edexcel BTEC Diploma in Management and Leadership; Rachel Topliss, Edexcel BTEC Diploma in Management and Leadership; Laura Walker, Edexcel BTEC Diploma in Management and Leadership; Karen Wheeldon, Edexcel BTEC Diploma in Management and Leadership.

Jason Bennett, Edexcel BTEC Extended Diploma in Strategic Management and Leadership; Michael Boyle, Edexcel BTEC Extended Diploma in Strategic Management and Leadership; Lynne Bryan, Edexcel BTEC Extended Diploma in Strategic Management and Leadership; Ami Busby, Edexcel BTEC Extended Diploma in Strategic Management and Leadership; Edward Handley, Edexcel BTEC Extended Diploma in Strategic Management and Leadership; Adela Jones, Edexcel BTEC Extended Diploma in Strategic Management and Leadership; Paul Robertson, Edexcel BTEC Extended Diploma in Strategic Management and Leadership; Paul Staniforth, Edexcel BTEC Extended Diploma in Strategic Management and Leadership; James Wilson, Edexcel BTEC Extended Diploma in Strategic Management and Leadership.

Kim Beckett, CIPD Intermediate Certificate in Human Resource Management; Tersea Ellis, CIPD Intermediate Certificate in Human Resource Management; Simon Gleadall, CIPD Intermediate Certificate in Human Resource Management; Susan Jones, CIPD Intermediate Certificate in Human Resource Management; Amy Mahmood, CIPD Intermediate Certificate in Human Resource Management; Naomi Menary, CIPD Intermediate Certificate in Human Resource Management; Lisa Shardlow, CIPD Intermediate Certificate in Human Resource Management; Tara Siddons, CIPD Intermediate Certificate in Human Resource Management; Annabel Stonehouse-Davies, CIPD Intermediate Certificate in Human Resource Management; Chloe Thomas, CIPD Intermediate Certificate in Human Resource Management; Sarah Ulyatt, CIPD Intermediate Certificate in Human Resource Management.

Sarah Adams, AAT Diploma in Accounting; Zoe Barraclough, AAT Diploma in Accounting; Alexandra Bell, AAT Diploma in Accounting; Sophie Bird, AAT Diploma in Accounting; Claire Bull, AAT Diploma in Accounting; John Campbell, AAT Diploma in Accounting; Tracey Dale, AAT Diploma in Accounting; Joshua Davison, AAT Diploma in Accounting; Catherine Dicker, AAT Diploma in Accounting; Rebecca Eldred, AAT Diploma in Accounting; Dawn Fletcher, AAT Diploma in Accounting; Bernadette Goddard, AAT Diploma in Accounting; Gregory Herbert, AAT Diploma in Accounting; Emma Johnson, AAT Diploma in Accounting; Gary Jones, AAT Diploma in Accounting; Vincent Kinder, AAT Diploma in Accounting; Kelly Marson, AAT Diploma in Accounting; Kerry Marven, AAT Diploma in Accounting; Felicity Morris, AAT Diploma in Accounting; Dawn Nadin, AAT Diploma in Accounting; Amanda Needham, AAT Diploma in Accounting; Jane Plevey, AAT Diploma in Accounting; Helen Potter, AAT Diploma in Accounting; Natalie Pursglove, AAT Diploma in Accounting; Rebecca Rauer, AAT Diploma in Accounting; Sarah Richards, AAT Diploma in Accounting; Michael Rogers, AAT Diploma in Accounting; Anna Schofield, AAT Diploma in Accounting; Andrea Spinks, AAT Diploma in Accounting; Louise Wilkins, AAT Diploma in Accounting; Rosalind Woollen, AAT Diploma in Accounting.